Britský premiér David Cameron ve středu odstoupí z funkce a uvolněného úřadu se ujme nynější ministryně vnitra Theresa Mayová. Vedení konzervativců již Mayovou prohlásilo za novou předsedkyni strany, Cameron obě funkce opouští v reakci na červnové referendum, které rozhodlo o odchodu Británie z EU.
Cestu pro nečekaně rychlou výměnu v čele vlády otevřela náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová, která se v pondělí překvapivě stáhla ze souboje s Mayovou o vedení Konzervativní strany a tím i o premiérský post. Původně se očekávalo, že jméno nové premiérky bude známo až v září.
Cameron v reakci na krok Leadsomové řekl, že v úterý se naposledy zúčastní zasedání vlády, ve středu pak bude rovněž naposledy v premiérské funkci odpovídat na dotazy poslanců a poté navštíví královnu Alžbětu II., aby jí předal rezignaci. Následně se premiérského úřadu ujme Mayová.
Anketa:
Má po brexitu následovat i czexit - tedy odchod České republiky ze struktur Evropské unie?
- Rozhodně ano. 33%
- Určitě ne. 33%
- Je mi to lhostejné. 33%
Postavení Mayové již potvrdilo také vedení strany, což bylo spíše formalitou. Ministryně vnitra řekla, že je rozhodnutím strany poctěna a že ho přijímá s pokorou. Znovu také zopakovala, že brexit je nevyhnutelný a že její vláda učiní vše, aby se odchod Británie z Evropské unie stal pro Spojené království úspěchem. Zároveň chce představit novou, jasnou a pozitivní vizi budoucnosti země.
Za ministryni vnitra se během dne postavili například ministr spravedlnosti Michael Gove nebo lídr kampaně za odchod Británie z EU Boris Johnson, tedy dvojice mužů, o nichž se ještě nedávno mluvilo jako o favoritech na premiérský post.
Mayovou podpořila také protikandidátka Leadsomová, které v kampani ublížilo vyjádření o tom, že je pro úřad kompetentnější, protože je matkou, zatímco Mayová je bezdětná. V pondělním prohlášení uvedla, že necítí pro svou kandidaturu uvnitř strany dostatečně silnou podporu. Země podle ní nyní potřebuje co nejstabilnější vládu a jistotu ohledně budoucího vedení, kterou by devítitýdenní kampaň před vnitrostranickými volbami nepřinesla.
Vývoj na britské politické scéně po červnovém rozhodnutí o brexitu pozorně sleduje celá Evropa, protože především na nové premiérce bude záležet, kdy Británie spustí proces svého vystoupení z EU.
Před referendem zastávala Mayová názor, že Spojené království by mělo zůstat součástí Evropské unie, do kampaně se však na rozdíl od Camerona nezapojila. Před plebiscitem o ní média informovala jako o euroskeptické političce.