Nová stopa střevní nákazy: průjem šíří zeleninové výhonky

Zahraničí
5. 6. 2011 17:41
Bakterie E. coli.
Bakterie E. coli.

V Německu pěstované zeleninové výhonky jsou pravděpodobným zdrojem nebezpečné střevní nákazy způsobené bakterií E. coli. Na tiskové konferenci v Hannoveru to řekl dolnosaský ministr zemědělství Gert Lindemann. Definitivní výsledky testů mají být k dispozici v pondělí, přesto jsou prý dosavadní nepřímé důkazy tak přesvědčivé, že Lindemann obyvatele vyzval, aby se výhonkům vyhnuli.

Podle agentury DPA spadá podezření na 18 směsí s výhonky, například s výhonky fazolí, brokolice, hrachu, česneku, čočky, ředkviček a dalších.

Dolnosaský ministr zemědělství uvedl, že úřadům se v posledních hodinách podařilo získat řadu indicií, které ukazují na to, že nákaza se rozšířila z výhonků dodávaných firmou z dolnosaského okresu Uelzen. Podle Lindemanna jde o přinejmenším jeden z pravděpodobných zdrojů nákazy.

Společnost prodává řadu druhů směsí s výhonky do restaurací a dalších podniků především v severním Německu. Německé úřady přišly podle Lindemanna na to, že v řadě restaurací, v nichž se lidé nakazili, se podávaly právě saláty dodávané touto firmou. Společnost musela zastavit svůj provoz a směsi, které dodává, jsou stahovány z trhu. S vyšetřovateli prý firma spolupracuje.

Počet obětí nebezpečné střevní nákazy způsobené bakterií E. coli již stoupl na 21, řada dalších pacientů je v ohrožení života. Podle agentury DPA to dnes při návštěvě univerzitní nemocnice v Hamburku řekl Reinhard Burger, ředitel Institutu Roberta Kocha (RKI).

Burger dále uvedl, že v celém Německu je registrováno 1526 případů nákazy bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC). U 627 pacientů byl diagnostikován nebezpečný hemolyticko-uremickým syndrom (HUS), jenž může vést k selhání ledvin.

Šíření infekce zpomaluje

Podle evropských zdravotních činitelů citovaných BBC šíření infekce, která zatím vedle Německa zasáhla 12 dalších zemí, postupně zpomaluje. Odborníci ale stále nevědí, odkud nákaza pochází. O víkendu bezvýsledně prověřovali možnosti, že se rozšířila ze severoněmeckých měst Lübecku a Hamburku.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nákaza rozšířila z Německa do 12 zemí - Británie, Česka, Dánska, Francie, Nizozemska, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a do USA; tam všude je ovšem výskyt výrazně menší než v Německu.

V Česku zdravotníci zatím prověřovali deset podezřelých případů střevního onemocnění; výskyt nebezpečné bakterie byl zjištěn pouze u jediného člověka - americké turistky, která do Česka přicestovala z Německa.

O víkendu se pátrání soustředilo zejména na sever Německa, který je nejpostiženějším regionem. V Lübecku padlo podezření na jednu z restaurací, v níž se údajně nakazilo 17 osob. Podle BBC ale úřady v restauraci nic nenašly a nyní se soustředí na dodavatelský řetězec. Majitel podniku prý suroviny odebírá přes zprostředkovatele z velkoobchodu v Hamburku.

Varování hygieniků

Donato Greco ze Světové zdravotnické organizace v sobotu v italských novinách La Repubblica napsal, že infekce má pravděpodobně původ spíše v mase, než v zelenině. Na zeleninu, zejména španělské okurky, přitom padlo podezření hned na začátku šíření nákazy. Podrobnější laboratorní testy to ale nepotvrdily. Rusko přesto zakázalo dovoz veškeré zeleniny ze zemí Evropské unie. Okurky, rajčata a salát dovážený z Německa a Španělska přísně kontrolují také Spojené státy.

Hygienici opakovaně doporučují, aby lidé dodržovali základní hygienická pravidla při přípravě pokrmů a aby nezapomínali na důkladné mytí rukou před každým jídlem a po každém použití toalety. Německé ministerstvo zdravotnictví trvá na doporučení, aby se lidé na severu Německa vyhýbali syrové zelenině, zejména okurkám, rajčatům a salátu.
V souvislosti s onemocněním, které může vést k selhání ledvin, lékaři často využívají transfuze. Úřady proto vyzvaly dárce k doplnění zásob krve a plazmy. V některých německých nemocnicích začali lékaři navzdory doporučením WHO úspěšně nasazovat antibiotika, když zjistili, že jiné tradiční a doporučované prostředky ke zlepšení stavu pacientů nevedou.

Německo chce boj proti nákaze zefektivnit tím, že vytvoří internetovou platformu, přes kterou si německé úřady budou moci rychle a cíleně vyměňovat informace. Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele John Dalli Německu nabídl, že do něj na pomoc vyšle experty EU. O šíření nákazy mají v pondělí na zasedání v Lucemburku jednat ministři zdravotnictví EU.

Český ministr zemědělství Ivan Fuksa se v pořadu Otázky Václava Moravce omluvil za svůj úterní výrok, podle kterého je možné v každém distribučním skladu záměrně kontaminovat zeleninu či ovoce nebezpečnou bakterií. Uznal, že jeho tvrzení mohlo poškodit distributory.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ