Italský prezident Giorgio Napolitano údajně zvažuje, zda jmenuje nového premiéra na základě výsledků nedávných parlamentních voleb, nebo zda opět rozpustí parlament a vytvoří novou úřednickou vládu, která by připravila další předčasné volby. Tvrdí to italský analytik Alberto Pizzoli a belgický zpravodajský server BFMTV k patovému volebnímu výsledku, který nedává velkou naději na vytvoření stabilní vlády.
Předseda Hnutí pěti hvězdiček Beppe Grillo mezitím odmítl podpořit vznik jakékoli vlády sestavené tradičními stranami, čímž prakticky zakonzervoval povolební patovou situaci, kdy žádné uskupení nemá dost sil na vytvoření kabinetu.
Levice vyhrála volby, má potřebnou většinu poslanců, ale nikoli senátorů. Schvalovat kabinet přitom musejí obě komory. Z dosavadních vyjádření vedoucích představitelů parlamentních stran se jako nejpravděpodobnější jeví koalice levice Piera Luigiho Bersaniho s centristy odstupujícího premiéra Maria Montiho, kterou by při hlasování v Senátu o důvěře podpořili zástupci třetí nejmocnější formace, Hnutí pěti hvězdiček.
Italští analytici jako Stefano Folli ale soudí, že tato koalice by vedla k menšinové vládě, která by při prosazování své politiky v parlamentu závisela na hnutí, které je otevřeně euroskeptické a populistické. Podobná nestabilita vlády by se nejspíš nelíbila evropským partnerům ani prezidentovi Napolitanovi, který již v podobné situaci v roce 2011 rozpustil parlament a vytvořil úřednickou vládu.
Další rozpuštění parlamentu je podle belgického zpravodajského serveru BFMTV ale až krajní řešení a Napolitano se vyjednáváním s politiky pokusí vyvést zemi z politické krize, do které se po volbách dostala. Má k tomu potřebnou autoritu u politiků a oblibu u voličů. Také bude chtít, aby při svém plánovaném dubnovém odchodu z čela státu nezanechal zemi nestabilní kabinet.
Politický osud Itálie je v rukou prezidenta Napolitana, který by měl asi raději novou přechodnou úřednickou vládu než slabý kabinet a nestabilní politickou situaci, soudí Pizzoli na serveru francouzského deníku Le Parisien. Italský prezident je klíčovou osobností pro vyřešení krize, přičemž na jmenování nového premiéra má čas do 15. března, upřesnil server BFMTV.
Ve hře stále zůstává i možnost vytvoření velké koalice levice s pravicovým uskupením kolem Lid svobody (PdL) expremiéra Silvia Berlusconiho, které skončilo na těsném druhém místě. Zatímco Berlusconi takovéto řešení v úterý nevyloučil, Bersani to rezolutně odmítl.