Británie zůstane po čtvrtečním referendu ve Skotsku jednotná. Podle konečných oficiálních výsledků hlasovalo proti skotské samostatnosti 55,3 procenta skotských voličů a pro 44,7 procenta. Účast v referendu dosáhla 84,59 procenta, což potvrzuje mimořádný zájem Skotů o hlasování. Stoupenci ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií měli převahu jen ve čtyřech z celkem 32 volebních okrsků.
Uspěli v největším skotském městě Glasgowě. Kromě toho ovládli další velké město Dundee a okrsky North Lanarkshire a West Dunbartonshire. Na celkové vítězství to však nestačilo.
Pro jednotnou Británii nakonec bylo podle konečných výsledků 2 001 926 voličů a proti 1 617 989.
Porážku uznal skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond. "Přijímám rozhodnutí lidu a vyzývám Skotsko, aby přijalo demokratický verdikt skotského lidu," uvedl a vyzval Skoty k jednotě.
Zdůraznil, že dodrží slib "respektovat výsledek a pracovat pro blaho Skotska a Spojeného království". Podle něj bylo referendum a vysoká účast "triumfem demokratického procesu".
"Ať se dá říci o této kampani cokoli, zasáhli jsme části společnosti, kterých se nikdy předtím politika netýkala," uvedl. Připomněl také, že vůbec poprvé hlasovali šestnáctiletí a sedmnáctiletí voliči.
Anketa:
Jaký výsledek skotského referenda ve vás vyvolá nadšení?
Britský premiér David Cameron dnes potvrdil slib daný před referendem, že Skotsko dostane další pravomoci. K referendu by se měla odpoledne v písemném prohlášení vyjádřit také královna Alžběta II.
Cameron ocenil, že Británie zůstává jednotná. Během ranního vystoupení na Downing Street v Londýně potvrdil, že Skotsko dostane slíbené nové pravomoci. "Skotský lid promluvil a přinesl jasný výsledek. Udrželi naši zemi složenou ze čtyř národů pohromadě.
Stejně jako miliony dalších lidí z toho mám velkou radost," řekl Cameron s tím, že otázka skotské samostatnosti byla "na generaci" vyřešena. Ve čtvrtečním referendu Skotové jasně odmítli nezávislost. Zůstane zachováno jednotné Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Pozornost se však bude soustředit na splnění slibu předání dalších pravomocí skotskému parlamentu v Edinburghu, které Skotům přislíbily tři hlavní britské politické strany.
Cameron potvrdil, že tento slib bude zcela splněn. "Do ledna bude připraven návrh zákona o předávání nových pravomocí," řekl. O něm však bude hlasovat až nový parlament, který vzejde z voleb v květnu příštího roku. Podle dosud zveřejněných návrhů by Skotové měli mít především větší pravomoci při vybírání daní.
Současně však mohou tyto ústupky vést k podobným požadavkům ve Walesu, Ulsteru a také ke snahám o více pravomocí buď pro Anglii jako takovou nebo pro její regiony.
Separatisté, kteří usilovali o ukončení 307 let trvající unie Skotska s Anglií, sice uspěli v Glasgowě, kromě toho však ovládli pouze tři další okrsky a to na celkové vítězství nestačilo. Druhé největší město Edinburgh naopak ovládli unionisté ještě větším rozdílem než separatisté Glasgow. Podle projekcí britských televizí bude po hlasování rozdíl mezi oběma tábory až deset procent, což je více než odhadovaly poslední průzkumy.
Také vedoucí kampaně za nezávislost Skotska Nicola Sturgeonová přiznala porážku. "Opravdu cítím zklamání, že se nám s těsným rozdílem nepodařilo zajistit volbu pro 'Ano'," 'řekla televizi BBC.
Iniciativu proti nezávislosti Skotska na Británii Lépe společně (Better Together) podporovali mimo jiné rocker Mick Jagger nebo vědec Stephen Hawking, celkem šlo asi o dvě stovky veřejných osobností. Britská spisovatelka Joanne Rowlingová přispěla na kampaň jedním milionem liber (asi 34 milionů korun).
Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že Británie zůstane jednotná. Je to podle něj dobrá zpráva nejen pro Skotsko a Velkou Británii, ale i pro celou Evropskou unii. "Pokud by se Británie rozpadla, vedlo by to k vlně nacionalismu, která by v příštích letech destabilizovala řadu dalších evropských zemí," uvedl Sobotka v tiskovém prohlášení.