O Rusku bez Ruska. Ale s Ukrajinou. NATO na summitu mezi sebou

Zahraničí
25. 8. 2014 10:55
Šéf NATO Rasmussen, britský premiér Cameron, generál Breedlove, vrchní velitel SACEUR.
Šéf NATO Rasmussen, britský premiér Cameron, generál Breedlove, vrchní velitel SACEUR.

Severoatlantická aliance na rozdíl od dřívějších let nepozvala na zářijový summit ve Walesu ruské představitele, ačkoli všechna probíraná témata se ve větší či menší míře budou Ruska týkat. Uvedl to dnes ruský list Kommersant s odvoláním na své zdroje v bruselské centrále NATO a v ruské diplomacii. Podle dosavadních informací přijedou na vrcholnou schůzku aliance do Walesu vrcholní zástupci Kyjeva.

Summit NATO se má konat ve dnech 4. a 5. září. Jednat se má mimo jiné o posilování kolektivní obrany, o výši obranných výdajů, jakož i o vztazích s Ruskem a posilování vztahů s Ukrajinou anebo o ukončení operace v Afghánistánu. Počítá se s účastí ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

"Ukrajinská krize dodala paktu druhý dech," poznamenal deník s tím, že právě dění okolo Ukrajiny zcela změnilo program summitu, který původně měl být věnován boji s terorismem a kybernetickým hrozbám. Ruska se pak dotýká i stažení aliančních jednotek z Afghánistánu.

Ukrajinský prezident Porošenko a šéf NATO Rasmussen.Účast ruské delegace však vedení NATO shledalo podle aliančního zdroje "neužitečnou", zatímco Moskva podle nejmenovaného ruského diplomata s pozváním "v nynějších podmínkách ani nepočítala".

NATO už od dubna - v důsledku březnové anexe Krymu - omezuje spolupráci s Ruskem a dává k ledu důležité projekty. "Míč je na straně aliance, doprošovat se nebudeme," poznamenal ruský diplomat.

Moskvě však podle listu mohou vadit přísliby nynějšího generálního tajemníka NATO, že aliance pomůže Ukrajině s modernizací armády a rozšíří společná cvičení, jakož i případné rozhodnutí nastálo rozmístit ve východní Evropě větší vojenské síly, po čemž volá Pobaltí a Polsko.

Rusové naopak doufají, že se vztahy s aliancí zlepší, jakmile v čele NATO počátkem října vystřídá Dána Anderse Fogha Rasmussena bývalý předseda norské vlády Jens Stoltenberg. "Nynější generální tajemník poslední dobou v Moskvě nic jiného než podráždění nevyvolává," poznamenal deník.

Delegace Ruska v čele s mininistrem zahraničí Lavrovem jedná v sídle NATO s jeho šéfem Rasmussenem (leden 2014).

Autor: ČTK Foto: NATO

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ