Rodinní příslušníci těch běženců, kteří mají v Německu přiznanou takzvanou doplňkovou ochranu, budou mít od začátku srpna znovu možnost přicházet za svými blízkými do spolkové republiky. Už nyní se jich jen v zemích sousedících se Sýrií přihlásilo přes 30 tisíc. Měsíční limit je ovšem nastaven na tisícovku.
Slučování rodin běženců, kteří nemají status uprchlíka, ale pouze "doplňkovou ochranu", bylo od března 2016 na více než dva roky přerušeno. Letos vláda velké koalice CDU/CSU a SPD došla ke kompromisu, který slučování rodin opět umožnil. V případě dospělých běženců za nimi mohou jejich manželé, manželky a nezletilé děti, v případě mladistvých běženců jejich rodiče.
Německé ministerstvo zahraničí už nyní podle redakční skupiny Redaktionsnetzwerk Deutschland registruje přes 31 tisíc žádostí z Jordánska, Libanonu, Iráku a Turecka. Nejvíce - 22 100 - jich podali lidé na německé ambasádě v Bejrútu. Německá diplomacie kvůli tomu v Bejrútu i v Ammánu o jednoho zvýšila počet úředníků rozhodujících o vízech.
Při posuzování možnosti slučování rodin se má především brát v úvahu to, v jaké humanitární situaci se rodinní příslušníci nacházejí, kolik jim je let, jak dlouho žijí odděleni, jestli jsou vážně nemocní nebo jak dobře umějí německy.
Doplňkovou ochranu dostávají v Německu lidé, kteří nezískají azyl pro politicky stíhané ani status uprchlíka, ale v zemích původu jim hrozí vážné nebezpečí, například kvůli válce. Lidé s doplňkovou ochranou dostávají v Německu povolení k pobytu na jeden rok, zatímco u osob se statusem uprchlíka je povolení k pobytu tříleté. V obou případech je možné ho prodloužit.