Demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama dnes v Berlíně vyzval Evropu, aby stála po boku Spojených států v úsilí dosáhnout stability v Afghánistánu a čelit globálním hrozbám, jako je změna klimatu a šíření jaderných zbraní.
Ve svém jediném veřejném projevu během nynější zahraniční cesty opakovaně zdůrazňoval spolupráci a společný postup USA a Evropy.
Národy světa, pohleďte na Berlín," zvolal opakovaně Oama v narážce na legendární výrok Ernesta Reurtera, nědejšího sterosty Západního Berlína.
Obamu si přišly ke Sloupu vítězství v centru německého hlavního města poslechnout desetitisíce jásajících Berlíňanů, kteří ho uvítali heslem jeho vlastní kampaně Yes we can (Ano, můžeme). Mnozí jeho příznivci jej vítali téměř jako rockovou hvězdu. Amerika nemá lepšího partnera, než je Evropa, uvedl Obama v projevu, který začal pronášet dnes večer a z něhož jeho kampaň zveřejnila předem úryvky.
"Nikdo nemá rád válku. Uznávám ohromné problémy v Afghánistánu," prohlásil. "Ale moje země a vaše země mají zájem na tom, aby první mise NATO mimo Evropu byla úspěchem. A pro naši společnou bezpečnost je potřeba toho dosáhnout. Amerika to nemůže udělat sama.
Příliš mnoho je v sázce, než abychom se otočili zády."
Stejně tak Evropa a Spojené státy podle amerického prezidentského kandidáta musí společně vyslat "přímý signál" Íránu, že musí opustit své jaderné ambice.
Obama rovněž vyzval obě strany, aby překonaly rozpory kolem války v Iráku. "V tomto okamžiku by svět měl podporovat miliony Iráčanů, kteří se chtějí vrátit k normálnímu životu - i v době, kdy předáváme odpovědnost irácké vládě a konečně vedeme tuto válku k závěru," prohlásil Obama za ohromného potlesku.
USA podle Obamy potřebují silnou Evropskou unii. Stejně tak musíme odmítnout pohled studené války a spolupracovat s Ruskem, prohlásil. Vyslovil se také pro snahu dosáhnout světa zcela bez jaderných zbraní.
"Musíme se spojit, abychom zachránili planetu," řekl senátor o hrozbě globálního oteplování. Svět, včetně Spojených států, by měl podle něj bojovat s emisemi skleníkových plynů stejně seriózně, jako to činí Německo.
Foto: Reuters a AP