Je nejbližší sousedkou amerického prezidenta Baracka Obamy a ženou, která vede bez přerušení nejdelší politický boj ve Spojených státech. Již 28 let totiž Concepción Picciottová protestuje před Bílým domem proti jaderným zbraním a válce.
Každé ráno snímá igelit, který chrání její improvizované pouliční obydlí mírové aktivistky v Lafayettově parku, a hledí na Bílý dům na protější straně ulice. Přiznává, že nemá velkou naději, že by nový prezident něco změnil na bojích, kterým věnovala svůj život: konci válek a zákazu atomových zbraní.
ČTĚTE TAKÉ: Obama je padesát dní v úřadě. Je co slavit?
Medveděv: Američané radar kvůli Íránu neobětují
Obama plánuje historický odzbrojovací pakt
Nic se nezmění, ani Obama ne
"Ne, jsou všichni stejní," tvrdí na adresu prezidentů, které od roku 1981 v Bílém domě zažila. "Od začátku tvrdím, že ani s Obamou se nic nezmění," říká žena jedné mrazivé březnové noci. Podle ní Obama a všichni ostatní prezidenti, proti kterým demonstrovala - Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton a George Bush - nesnášejí mír. "Je v protikladu ke všemu, co dělají: invaze, okupace, války".
Někteří Američané pokládají tuto aktivistku narozenou ve Španělsku za podivínku, která si našla zvláštní obživu. Žena odmítá upřesnit svůj věk, ale prý jí je 64 let.
Pro mnohé turisty je exotickou osobností, která maluje a prodává mírové vzkazy na kamenech, přeje jim hezké prázdniny v několika jazycích a má ve dne i v noci nejkrásnější výhled na Washington.
Jiní ji berou vážněji. Pro militantní pacifistku Jamillu El-Shafeiovou je Concepción Picciottová živým symbolem odporu. "Je neuvěřitelným příkladem lidové demokracie a chápe, že moc patří lidu," říká nadšeně Jamilla El-Shafeiová, která po boku Picciottové protestovala proti válce v Iráku.
Těžký život aktivisty
Podle Colmana McCarthyho, který řídí Středisko pro šíření míru, ukazuje žena na americké válečné šílenství a je zcela při smyslech. "Blázniví jsou ti z nás, kteří si myslí, že můžeme žít s atomovými zbraněmi."
Její velké transparenty, které hlásají například "Žijete s bombou, zemřete s bombou", mají nádech začátku 80. let.
Život aktivistky, které nyní chybí několik zubů, nebyl vždy růžový. "Vláda nám dala zabrat," šeptá žena a mne si ruce ve snaze se zahřát. Zmiňuje se o desítkách zatčení, ranách a početných pokutách za "nelegální kempování".
Hned po Obamově inauguraci 20. ledna zemřel ve věku 61 let její společník William Thomas, který zde s ní od začátku agitoval.
"Bylo to hrozné. Hrozné. Svým způsobem Thomase zabili," soudí s ohledem na - podle ní - trvalé policejní obtěžování páru.
Zastánci různých a rozmanitých názorů často demonstrují v Lafayettově parku blízko místa pobytu Picciottové. Když však nastane noc, zůstává sama. Ovšem slibuje, že zde bude ještě dlouho a že napíše o svém velmi neobvyklém životě knihu.
Foto: profimedia.cz, Greenpeace a Bílý dům