Obama uctil památku obětí pařížských útoků

Zahraničí
30. 11. 2015 08:30
Americký prezident Barack Obama (vpravo), francouzský prezident François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová u památníku obětí teroristického útoku v Paříži.
Americký prezident Barack Obama (vpravo), francouzský prezident François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová u památníku obětí teroristického útoku v Paříži.

Americký prezident Barack Obama v noci na pondělí u pařížského klubu Bataclan uctil památku obětí nedávných teroristických útoků ve francouzské metropoli. Stalo se tak hned po příletu amerického prezidenta do Paříže, kam Obama dorazil na summit OSN o klimatu. Islamističtí teroristé v koncertní síni Bataclan 13. listopadu zabili devadesát lidí.

Prezident Barack Obama uctil památku obětí teroristického útoku v Paříži poté, co přijel do francouzské metropole, aby se zúčastnil konference o změně světového klimatu 2015.Kolona s americkým prezidentem se ke klubu Bataclan v centru metropole vypravila krátce poté, co Obama přistál na pařížském letišti Orly. K šéfovi Bílého domu se na místě připojil jeho francouzský protějšek François Hollande a pařížská starostka Anne Hidalgová. K improvizovanému památníku před hudebním klubem položili každý jednu bílou růži a v tichosti postáli. Pietní akt se obešel bez veřejných prohlášení. Šéf Bílého domu při odchodu držel Hollanda a Hidalgovou kolem ramen.

Útoky islamistických teroristů v Paříži z 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí na životech a stovky zraněných. Po atentátech, ke kterým se přihlásilo hnutí Islámský stát, Francie vyhlásila výjimečný stav.

Návštěva amerického prezidenta u dějiště nejkrvavějšího z pařížských útoků se z bezpečnostních důvodů na oficiálním programu Obamova pobytu v Paříži neobjevila. Provázela ji přísná bezpečnostní opatření: policie v oblasti uzavřela ulice a nad místem přelétávaly vrtulníky.

Obama by se měl v Paříži zdržet do úterý. Z konference OSN o klimatických změnách, jejíhož dnešního zahájení se zúčastní přes 140 šéfů států a vlád, by měla vzejít nová dohoda o snižování emisí skleníkových plynů.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA, Pool

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ