Obamova sázka na Evropu: Jako partner je nepostradatelná

Zahraničí
8. 7. 2016 12:25
Evropa je pro USA ve světě nepostradatelný partner, prohlásil v Polsku Barack Obama.
Evropa je pro USA ve světě nepostradatelný partner, prohlásil v Polsku Barack Obama.

Evropské země jsou a zůstanou mezi nejbližšími spojenci USA, bezpečnost Evropy a Ameriky je nedělitelná, prohlásil americký prezident Barack Obama. Ve Varšavě hovořil před začátkem summitu Severoatlantické aliance a po svém setkání s představiteli Evropské unie.

USA a Evropská unie jsou podle něj jednotné ve svém rozhodnutí udržet sankční opatření vůči Rusku, dokud ruská strana zcela nesplní své závazky z minských mírových dohod o východní Ukrajině. "Budeme nadále podporovat Ukrajinu, která přijímá významné politické a hospodářské reformy," poznamenal Obama.

Spojené státy budou základem jednoho ze čtyř mezinárodních praporů, jejichž rozmístění v trojici zemí Pobaltí a v Polsku v pátek potvrdí varšavský summit Severoatlantické aliance. Vícenárodní jednotky, celkem o síle asi čtyř tisíc vojáků, mají být pro Rusko připomínkou, že případný útok na ně je útokem na všechny spojenecké země.

"Evropa je (pro USA) ve světě nepostradatelný partner," prohlásil Obama, pro kterého je nynější návštěva pravděpodobně poslední evropskou cestou ve funkci. S šéfem unijních summitů Donaldem Tuskem a předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem se shodl, že EU a USA mohou udělat pro společnou bezpečnost dohromady ještě více.

Páteční jednání summitu NATO formálně potvrdí prohloubení spolupráce mezi aliancí a EU v oblastech jako kybernetická bezpečnost či hybridní hrozby.

NATO podle Obamy také může udělat více při podpoře námořních operací EU ve Středozemním moři, které byly spuštěny kvůli migrační krizi. Očekává také zásadní evropskou roli na podzimním summitu OSN o uprchlické problematice.

Zmínil v této souvislosti například možnost lepší výměny informací o radikálních bojovnících a snahu odvracet teroristické útoky. Obama také připomněl, že EU slíbila zásadní finanční pomoc Iráku ve chvíli, kdy mezinárodní koalice podporuje tlak místních sil na pozice teroristické organizace Islámský stát v Sýrii a Iráku. EU také pomáhá s rozvojem Afghánistánu.

Prezident USA slíbil pomoc Evropě s posilováním energetické bezpečnosti, včetně diverzifikace dodávek z USA a přes existující potíže bude dál prosazovat uzavření Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP).

Autor: ČTK Foto: ČTK/Zehl Igor

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Rusko dále provokuje, spojenci v NATO zůstávají ve střehu, uvedl Lipavský

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ