Rudí vládci
Občané NDR pokusnými králíky farmaceutických koncernů

30.12.2012 06:45

Po nedávném odhalení, že pro švédský nábytkářský gigant IKEA pracovali východoněmečtí političtí vězni, se veřejnosti otevírá další otřesná kapitola spolupráce vládců socialistické NDR se západními firmami. V osmdesátých letech 20. století si západoněmecké farmaceutické koncerny objednaly v Německé demokratické republice 165 klinických studií léků.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Johan Rey (7 hlasů) 30.12.2012 07:04

  Tak, teď je mi některé chování Pavla Šimurdy zcela jasné.:-))

 • Pavel Šimurda (3 hlasy) 30.12.2012 10:08

  ..no v bývalé NDR se tomu smějí taky, jak jsou Češi blbí a zaostalí,...

 • Standa Gross (3 hlasy) 30.12.2012 09:11

  Nebude to dlouho trvat a občané české kotliny budou také pokusnými...

 • občan (3 hlasy) 30.12.2012 09:43

  Občané české kotliny již jsou pokusnými králíky modrých vládců z...

 • Standa Gross (3 hlasy) 30.12.2012 09:23

  V jednom slavném filmu se Jirka Kodet ptá" kde asi soudruzi z NDR...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

..obecně platí, že to, co se dělo v NDR, se naprosto spolehlivě, dříve během dvou až tří let, s rozvojem informačních technologií během několika měsíců, stane i u nás a v Polsku...viz nyní nabíhající aféry u rozestavených domů a bytů...které se nedokončí a peníze obyvatel, kteří chtěli byt nebo dům, jsou fuč a stavební firma zkrachovala...klasika...to je v bývalé NDR v každém větším městě..u nás byl první SHD systém a nyní opět ve zprávách další...klasika...vložené peníze, základní kapitál se prostě prožerou vnitřní spotřebou a ...prostě není...to vůbec nemluvím o případech , kde se plánovitě tuneluje...

0 hlasů

..normálně se to toiž dělá tak, že se vybrané vklady (základní jmění)vloží na konto a berou se vůči bance jako zastava pro úvěr..tyto vybrané vklady se také musí pojistit proti úpadku...a banka a pojiš´tovna to hlídají...firma jde v případě úpadku do insolvenčního řízení dříve, než prožere vklady....

0 hlasů

Pavle neraďte tady té komunistické holotě která beztak jen čeká jak se bezpracně obohatit. Teď budou v mezidobích mezi návštěvami ČSSZ ladit na setopboxech ARD a ZDF a čekat na zprávy o zlodějinách. (jmenovitě: eM Felix, Marková, Černá)

0 hlasů

..já jenmo, že v Západní části Německa k takovým situacím ve stavebnictví (výstavbě bytů a rodinnáých domků, ke krachu cestovní kanceláře , když má od lidí peníze) nemůže dojít...jako se to děje v bývalé NDR a nyní u nás...z principu...na ty vklady se nesmí sáhnout...slouží jako pojištěná zástava na úvěr...to samé na vybrané peníze na zájezd...ato..atp...

0 hlasů

Podstatou je oddělení majetku klientů od majetku společnosti. Jako II. penzijní pilíř - v případě krachu penzijní společnosti přechází prostředky klientů do jiné, zdravé.

0 hlasů

..přesně tak, jak popisuje jsou financovány projekty EU...když jsem tlumočil na Hospodářské komoře...tak to všichni čeští máňažeři označovali za "neslýchanou a nesmyslnou byrokratickou šikanu ze strany Bruselu"..:)))))..oni chtěli akorát, aby "přitekly konečně ty finanční prostředky"..a oni už vědí, co s nimi...))))

0 hlasů

..samozřejmě...to tady ale nikdo neví...tady se vybrané peníze chápou jako "finanční prostředky" na vlastní spotřebu...:)))

0 hlasů

..tady se to vybere, prožere vlastní spotřebou ve výplatách poctivě pracujících a ..potom už není..poctivě pracující jdou vyžrat další firmu...

0 hlasů

Když jsem byl na Vysoké škole v NDR, tak byla v NSR obrovská aféra, že to ti výrobci (i švýcarští) používali na lidech přívo v NSR a CH bez vědomí pacientů...takže to určitě přenesli do NDR a dál...ostatně bych rád věděl, jak to bylo u nás...tady všichni přispívající píší, jako by se nás to netýkalo...

1 hlas

Od roku 1974 do roku 1995 jsem se dobrovolně zůčastnil 6x na testování léků.Nevidím na tom nic špatného.Bez odzkoušení a zdokumentování účinků na pokusných zvířatech a potom na dobrovolnících by těžko mohla věda pokročit.

0 hlasů

..tady je ale problém v tom, že v tom NDR (ale určitě i u nás) se to dělo bez vědomí pacientů a příslušných kontrolních a schvalovacích orgánů...

1 hlas

Proč myslíš že "uřčitě i u nás"???

0 hlasů

..nevěřím, že bychom se chovali jinak, nebo, že bychom byli "lepší" než dederóni, spíš naopak...potávka po valutách a devizách, a na druhé straně po nedostupných, a "určitě lepších" lécích ze Západu u nás byla obrovská...určitě se to dělo oficiálně, stejně jako to bylo oficiální i v NDR..ale určitě se to dělo "i jinak"...stejně jako v NDR..

0 hlasů

Tak v NDR se dělalo pro devizi všechno...určitě se dávala i krev atd...tohleto nikoho nemůže překvapit..já byl v tiskařině a všechny školní učebnice pro NSR se tiskly v NDR, veškeré vědecké publikace, odborné časopisy...NDR vyváželo ze Západního berlína odpadky atd...o to je to dnes pro Německo dražší...dnes to dělají u nás..vím např. o programu léků proti leukémii..ale ti pacienti o tom teda vědí...

1 hlas

..my jsme jim v tom přece konkurovali...jestli to tak zkoušeli v NDR, určitě to provozovali i u nás...nebo v Polsku...

0 hlasů

V jednom slavném filmu se Jirka Kodet ptá" kde asi soudruzi z NDR udělali chybu? " A odpověď zní...dovolili,aby jim vládl ten zkurvený bolševik !

3 hlasy

..no v bývalé NDR se tomu smějí taky, jak jsou Češi blbí a zaostalí, že použijí lžičku na kompot a šlehačku do horké kávy..protože nevědí, že plast změkne...

3 hlasy

Nebude to dlouho trvat a občané české kotliny budou také pokusnými králiky rudých vládců z KSČSSD.

3 hlasy

Občané české kotliny již jsou pokusnými králíky modrých vládců z ODSTOPO9NEVOLENÝCH ZLODĚJŮAODSOUZENÝCH.

3 hlasy

Kéž by se jednalo jen o placeba, ale dojem to nedělá že by to tak bylo, a i přes chabé znalosti medicíny, nestávají se některé léky v lepším případu neúčinnými preparáty po "době trvanlivosti" anebo po nenejideálnějším skladování?

V rovině osobní je jistě nechutné, že zřejmě někteří vedoucí pracovníci takových firem žili život v přepychu narozdíl od života testovaných subjektů a jejich okruhů.

V rovině společenské by zřejmě někteří argumentovali, že jeden (i vícero) "obětovaný život" za to stál pokud to jaksi zachránilo život nebo zdraví většímu počtu osob. Osobně si myslím, že marketing léků, neochota se sami podrobit pokusům, patenty (např. jedna firma něčím přijde a jiné firmy se to nebo něco podobného snaží vyvíjet aby udržely krok v daném úseku dané části trhu), zřejmě nedostatek kompetentního shrnutí účinnosti (s čímž souvisí i metodika a to že mnoho průzkumu neprobíhá v tzv. klinickém prostředí), i to že příčin nemocí obvykle nepřibývá respektive že mnoho diagnóz není nutně úplně mylných ale prostě nedostatečně obsáhlé/hluboké, vše souvisí s celou sférou která zdánlivě postrádá vztah k tomu o čem vlastně je a často se zdá že je velmi neefektivní. Dyť například lék na rýmu přece neznamená že by se mělo v zimě být venku v letním, zvláště s ohledem na možnou mutaci a následovným zesílením léku atd. Což jistě souvisí s vztahem lidí k těmto věcem, ale firmy, které si to víceméně samy marketují, v tom značnou roli též mají.

Jistě se jedná i o věci aktuální. Od "průzkumů" přes efektivnost. Nejsem však takhle schopen zhodnotit nakolik je inovace kde v intérní medicíně vůbec potřeba.

Nápodobně, pokusy na zvířatech se zdají být velmi nefektivní a dělá to dojem že to je často o tom kdo jako vymyslí ještě větší ohavnost aby měl/i vzácnou studii. Osobně určitě nemám pochopení pro pokusy na základě kosmetiky, wellness, anebo drobnosti. U věcí možná smrtelných nebo s trvalými následky by se jistě dalo argumentovat, že mnoho člověků jí maso k přežití a tudíž zabít zvířata k "přežití" je v podstatě to samé. Nicméně, to je hypotetická argumentace které chybí konkrétnost. Dyť jednak se od přírody žádné zvíře nijak nemučí před zabitím, a k tomu je maso do pusy mnohem konkrétnější než mengelovské experimenty ve významu mučení zaživa a to pro nějaký statisticky údaj na například štěnatech kterým je navíc stěžen život nákazou něčeho. A i přes biologickou příbuznost těžko lze mluvit o 1:1, napodobně jako u lidoopů, a byť méně tak stále nápodobně mezi lidmi.

A to jsme se ještě ani nedostali k tématu vedlejších účinků.

1 hlas

Pokud lidé souhlasí s tím, že poslouží jako testovači léků, tak je to v pořádku. To se ale v NDR zjevně nedělo. O této praxi v SRN vím moc dobře od svého kamaráda, který koncem osmdesátých let emigroval do západního Německa a protože se dlouho nemohl nikde pořádně uchytit, živil se první rok v podstatě jen tím, že na sobě nechával zkpušet léky. Měl to i s ubytováním v nemocnici grátis. Faktem je, že asi většina nových léků se na lidech prostě vyzkoušet musí, a tak se západní farmaceutické koncerny i dnes často obracejí na chudé země a lidi s nízkými příjmy.

2 hlasy

..to se v NDR teda určitě vědělo..NDR byl mnohem vyspělejší stát než my....akorát, že se to s vidinou devizových příjmů nehledělo...

0 hlasů

..takto...v tom NDR se to asi NE VŽDY dělo..stejně jako u nás...

0 hlasů

Jo, souhlas je významný. Však stranou toho jestli je souhlas z důvěry vůbec souhlasem pokud je v první řadě souhlas považovaný jako souhlas ze znalosti, jeden problém může být s cytrolíni kteří by se uzpůsobili k tomu aby se hodili do testování když by se to dalo, a další věcí je ohledně toho že se spektrum nemocí a myslím anamnéz poněkud liší. Nejsem toho všeho znalý, jednak co se týče legislativy, i co se týče studovaného, ale pokud to víceméně tak že firma koumá pro domácí trh a zřejmě zoufalci se perou o to kdo se může účastnit aby měl pár peněz a to v některých zemích na léky které jsou pro nás jako samozřejmé, tak by to jistě bylo smutné až nechutné. Ale to už jsme i místně u zalezitosti technicky možné korupce u léků placené zdravotními pojišťovnami.

0 hlasů

Můj dobrý známí,před asi devíti či desíti lety chtěl do Anglie za prací.Tady se již v té době špatně i jako vyučenec -vzhledem k věku,špatně chytal...A tak na netu hleda,až našel ANGLICKOU firmu resp. nemocnici,která hledala dobrovolníky na zkoušení léků.Napsal si tam,ale přila mu odpověď,že není VE VĚKOVÉ kategorii,kterou oni potřebují...ano- někdo namítne,že tady o tom ten člověk věděl,ale u NDR ne....ale to,že se to na lidech zkouší je jisté i jinde...a v tom NDR,to bylo VŠE divné s námi se nemohli porovnávat..

1 hlas

..prosím tě..v NDR bylo vše mnohem víc vyvinutější než u nás...co to tady píšeš za hovadiny...ale samozřejmě se to s vidinou valutových příjmů nedodržovalo...stejně jako určitě u nás...divné je akorát to, že NDR podléhá externímu supervizorovi, který si musí dokladovat, že je vše lepší než v NDr a NDR se nemůže bránit...tady se to tutlá...až nakonec ti začnou chcípat desítky lidí metanol...Vše divné...z pohledu NDr jsi divný naprostý zabedněnec ty...

0 hlasů

Tak, teď je mi některé chování Pavla Šimurdy zcela jasné.:-))

7 hlasů

Také mi to napadlo.

2 hlasy

Bratře,ty jsi mi to vzal z úst.:o)

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 39/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.