OBRAZEM: Co si počít s islámskými šátky?

Zahraničí
18. 8. 2016 20:15
Islámská burka (ilustrační foto).
Islámská burka (ilustrační foto).

Islámský závoj vyvolává v Evropě protichůdné reakce. Na seznamu zemí, které zakázaly nošení šátku ve veřejných prostorách, ať už jsou to školy, doprava, nebo veřejné budovy, se ocitly Nizozemsko, Francie nebo Belgie už v roce 2011. Zprávu přinesl deník El País. Ať je to tak či onak, Evropané jsou ze směsice různých šátků a jejich pojmenování často zmateni. Abychom získali o této součásti islámského oblečení alespoň trochu povědomí, přinášíme krátký přehled.

Co se týče zákazu nošení šátků, nizozemská vláda pokutuje nošení burky nebo nikábu, tedy nošení závojů zakrývajících celý obličej, částkou 405 eur (asi 11 tisíc korun). Švýcarsko se připojilo letos, když vláda zanesla do legislativy pravidlo, že nosit závoje na veřejnosti je nezákonné. Ve Španělsku sice zatím plošný zákaz nošení závojů neexistuje, ale upravují je místní vyhlášky a týkají se opět hlavně veřejných prostor, jako jsou knihovny nebo úřady; asi nejvíce zákazů lze zaznamenat v katalánské oblasti. 

Výraz hidžháb se sice používá pro muslimský šátek, ale neměl by odkazovat přímo na konkrétní typ. Jde o termín, který se používá v rámci celého islámského světa a doslovně přeloženo jde o clonu či závěs.

Zahalování je vlastně v islámském světě právní normou. Zahalená žena má být uchráněna před mužským chtíčem, má se s ní zacházet jako s rovnoprávnou individuální osobností. Nejdůležitější je pokrýt vlasy, další nutností bývá zakrýt tělo. Muslimové indického subkontinentu používají pro zahalování termín purdach - opona. Hidžháb se kulturně a zeměpisně liší z hlediska náboženského přesvědčení a odlišuje se ve variacích ošacení i celoobličejových závojů. 

Burka

Burka.Burku, tradičně modré barvy, vyžaduje hnutí Taliban, nosí se například v Afghánistánu a Pákistánu u Paštunů. Pokrývá celý obličej, a aby ženy, které ho nosí (neuposlechnutí je někde i pod hrozbou ukamenování), lépe viděly, je zde všita mřížka. Žena ho odkládá v domácím prostředí, popřípadě ve svatyni. Ptáte-li se, jak k takovému cudnému zahalení žen vůbec došlo, vězte, že jde o extrémní výklad koránu. 

Nikáb

Nikáb.Nikáb je druh závoje, který pokrývá celý obličej kromě otvoru pro oči; za hlavou je svázán smyčkou, gumičkou nebo tkaničkami. Liší si i pojetí nošení nikábu. Zatímco někde je povinné, jinde nejde o nutnost, ale pokud si ho žena na sebe vezme, považuje se to za chvályhodný čin. Rozšířil se díky wahhábismu, sunnitské fundamentalistické formě islámu a jejímu radikálnímu výkladu šířenému ve druhé polovině 18. století, kdy se rozšířil zvyk saúdských pouštních kmenů úplně zahalovat ženy.

Čádor 

Čádor.Je to dlouhý splývavý oděv pokrývající celé tělo, většinou černé nebo velmi tmavé barvy; zahaluje ženu až po kotníky. Všeobecně se dá říci, že se intenzita barvy liší podle toho, zda se používá na veřejnosti, v domácím prostředí, či při vstupu do mešity. Může se kombinovat i s šátkem. Zdomácněl v rámci íránské islámské revoluce a nosí se například v Libanonu, Iráku, Bahrajnu a Saúdské Arábii. 

Zbožné sunnitské ženy v Saúdské Arábii nebo ve Fallúdži v Iráku nosí velmi podobný oděv nazývaný abája. Střihem připomíná ženské šaty. Nosí se na území Arabského poloostrova i severní Afriky. Ve venkovských oblastech Tuniska či Alžírska můžete narazit na podobný oděv, jen bude namísto černé nebo tmavé barvy bílý. 

Al-almira

Al-almira.Jde o druh zahalení, které pokrývá tělo a krk, ale skládá se ze dvou částí - návleku a šátku. Obličej přitom zůstává vidět, opticky snížené čelo dává vynikat očím. Al-almira je velmi oblíbená u mladých, protože se neposouvá po těle, ale zůstává tam, kde má být. Odkrývá celý obličej a dá se variovat a nosit na mnoho módních způsobů. 

Šajla.

Šajla

Je to velmi dlouhá šála populární v oblasti Perského zálivu. Váže se od krku, obličej je celý vidět. V jejím případě existuje mnoho módních variant a ženy tak mohou šátek měnit a přizpůsobovat aktuálním módním trendům. Tato pokrývka vlasů je velmi podobná al-almiře a často se s ní také zaměňuje. 

Hidžháb

Hidžháb.Termín hidžháb už dnes zpopularizoval natolik, že všeobecně odkazuje k islámskému závoji. Jde o šátek, který podobně jako al-almira pokrývá vlasy a krk a ukazuje celý ženin obličej. Barvy a vzory hidžhábu se liší v rámci měnících se módních trendů, jak je vidět i na obrázku vlevo.

Autor: Vladěna PtáčkováFoto: Profimedia , Macroactual.com, twentytwowords.com

Další čtení

Rusko provedlo rozsáhlý dronový útok na Oděsu, hlásí ukrajinské úřady

Zahraničí
22. 4. 2025

Viceprezident USA Vance přicestoval na návštěvu Indie, setkal se s premiérem

Zahraničí
22. 4. 2025

Papež František zemřel na mrtvici a následné selhání srdce

Zahraničí
Aktualizováno: 21. 4. 2025 23:25

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ