OBRAZEM: Srebrenica uctila památku obětí masakru

Zahraničí
11. 7. 2016 16:02
bez popisku 830982
bez popisku 830982

Kolem 30 tisíc lidí se podle některých odhadů shromáždilo nedaleko bosenské Srebrenice, aby uctili památku obětí masakru více než 8000 mužů a chlapců z řad bosenských Muslimů (nyní Bosňáků). Od nejhoršího krveprolití v Evropě od druhé světové války uplynulo 21 let. U příležitosti tohoto výročí se uskutečnil pohřeb 127 nově identifikovaných obětí masakru.

Truchlící příbuzní rakve s ostatky ještě naposledy objali, než byly uloženy na hřbitově v Potočari, který se nachází asi pět kilometrů od Srebrenice. V tomto vzpomínkovém komplexu je už pohřbeno více než 6000 obětí, které byly v minulých letech objevených v masových hrobech. Nejmladšímu dnes pohřbenému muži bylo 14 let, nejstaršímu 77.

Bosenskosrbské ozbrojené síly v červenci 1995 na sklonku války v Bosně dobyly enklávu Srebrenica, která byla v té době pod ochranou jednotek OSN. Poté v okolí města povraždily zhruba 8000 bosenských Muslimů. Ostatky obětí tohoto masakru byly později nalezeny v různých masových hrobech. Řada lidí se ale dodnes pohřešuje.

"Aby zločin zůstal navždy minulostí, musí se setkat se svým trestem, a oběti s pravdou a satisfakcí," řekl při ceremoniálu Bakir Izetbegović, který je v současné době předsedou tříčlenného předsednictva, kolektivní hlavy bosenského státu. "Dostali jsme bolestnou lekci a naší povinností je upozornit, že sen o zničení druhých vždy skončí porážkou a sebezničením," dodal.

Vedoucí představitelé Srbska se letos pietního aktu v Potočari nezúčastnili. Starosta Srebrenice Ćamil Duraković koncem června prohlásil, že pro rodiny obětí nejsou vítanými hosty "jednotlivci a představitelé institucí, kteří popírají genocidu". A nebudou jimi, dokud neuznají, že srebrenický masakr byl genocidou.

Srbský premiér Aleksandar Vučić loni 11. července do Potočari přijel. Vraždění při této příležitosti označil za strašlivý zločin a vyjádřil "žal a lítost nad oběťmi a hněv vůči těm, kteří tento ohavný zločin spáchali". Slovu genocida se ale vyhnul. Pietní akt nakonec musel předčasně opustit, když na něj začaly ze zástupu létat kameny. Památník Potočari pak bez incidentu navštívil znovu 11. listopadu.

Uznat masové vraždění v okolí Srebrenice za genocidu odmítá i Milorad Dodik, prezident Republiky srbské (RS), která tvoří Bosnu společně s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH). Médiím dnes řekl, že to Srbové neuznají nikdy.

Srbský opoziční politik, předseda mimoparlamentní Liberálně-demokratické strany Čedomir Jovanović ale sklidil při položení květin k památníku potlesk členů rodin obětí, uvedla agentura AP. Tento politik se slovu genocida v souvislosti se Srebrenicí nevyhýbá.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Reuters: Vyšetřovatelé FBI dostali pokyn věnovat se imigraci místo ekonomiky

Zahraničí
13. 5. 2025

V libyjském Tripolisu vypukly střety po zprávách o smrti vůdce ozbrojené skupiny

Zahraničí
13. 5. 2025

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ