Obřezávání chlapců z náboženských důvodů je podle názoru zemského soudu v Kolíně nad Rýnem ublížením na zdraví. V zásadě tedy trestný čin. V případě čtyřletého chlapce z Kolína, jímž se soud zabýval, vyšel ale lékař bez trestu. Ústřední rada Židů v Německu je rozhořčena.
Lékař nebyl potrestán s odůvodněním, že o trestnosti svého zákroku nic nevěděl. Podle soudců šlo o skutkový omyl. Soud uvedl, že na obřízku je nutno pohlížet jako na protiprávní ublížení na zdraví.
V kolínském případě obřezal lékař čtyřletého hocha na přání jeho muslimských rodičů. Dva dny po zákroku začala rána znovu krvácet a matka syna odvezla na lékařskou pohotovost. O případu se dozvěděla městská prokutratura a zmíněného lékaře zažalovala.
Citovaný verdikt vynesl soud první instance. Ve prospěch lékaře svědčilo i to, že s obřízkou souhlasili chlapcovi rodiče. Navíc obřízka je tradiční rituální výkon, který slouží k dokumentování kulturní a náboženské příslušnosti v muslimském společenství.
Na to ale prvoinstanční soud nebral ohled. Podle něj konal lékař v dobré víře a přesvědčení, že nejedná protiprávně. Kolem obřízky totiž existuje nejasná právní situace. Ve skutečnosti je ale na obřízky jako v tomto případě nutno pohlížet jako na nezákonný čin, protože jde o újmu na tělesné nedotknutelnosti dítětě.
Zemský soud rovněž potvrdil, že v daném případě byla obřízka provedena lékařsky odborně. Současně poukázal na to, že obřízky zůstávají nadále legální, pokud jsou lékařsky odůvodnitelné, například kvůli zúžení předkožky (firmóza).
Ústřední rada Židů v Německu zhodnotila rozsudek jako "bezpříkladný a dramatický zásah do práva na sebeurčení noboženských společenstev". Prezident rady Dieter Graumann řekl: "Tento rozsudek je neslýchaný a necitlivý akt. Obřezávání novorozených chlapců je pevnou součástí židovského náboženství a na celém světě se praktikuje už po tisíciletí. V každé zemi na světě se toto náboženské právo respektuje."
Ústřední rada Židů vyzvala Spolkový sněm (Bundestag) jako zákonodárce k tomu, aby "chránil před útoky náboženskou svobodu".
Podle židovské tradice se chlapci obřezávají v osmém dni života. Je to rituální náboženský obřad, který vítá novorozeně do svazku mezi Bohem a Izraelem. V judaismu je obřízka znamením smlouvy s Bohem, kterou uzavřel s praotcem Abrahámem.
Rozsudek kolínského soudu vyvolal u německých komentátorů rozporuplné rekce. Je to podle nich poprvé, co soud v Německu označil chirurgický zásah při obřízce za trestný čin. Jde prý výraz naší sekulární společnosti. "Někdy ale není vůbec dobré, Když se soudci stavějí nad náboženství," napsal list Süddeutsche Zeitung.