OBSE: Turecká opozice neměla před volbami srovnatelné podmínky

Zahraničí
25. 6. 2018 16:40
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zdravící své příznivce po vyhraných volbách.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zdravící své příznivce po vyhraných volbách.

V kampani před nedělními parlamentními a prezidentskými volbami v Turecku neměly opoziční strany stejné podmínky jako vládní strana. Oznámila to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která zajistila pozorovatelskou misi. Turecko po volbách oficiálně přechází na prezidentský systém s posílenými pravomocemi hlavy státu.

Turecká tisková agentura Anadolu napsala, že nová ekonomická administrativa umožní rychlejší a efektivnější rozhodování o ekonomických otázkách.

"Byli jsme svědky omezení základních svobod, což tyto volby ovlivnilo. Doufáme, že Turecko tato omezení zruší co nejdříve," řekl José Ignacio Sánchez Amor z OBSE.

"I když příležitosti nebyly rovnocenné, většina kandidátů mohla veřejnosti tlumočit svůj program," uvedla OBSE na tiskové konferenci v Ankaře. Jde o předběžnou hodnotící zprávu. Ohledně volebního dne v ní stojí, že "obecně byly dodrženy všechny postupy". Určitá pochybení OBSE zaznamenala při sčítání hlasů, některé lístky nebyly orazítkovány komisemi, pod něž spadaly určité volební místnosti, a hlasovací lístky nebyly v místnostech systematicky zaregistrovány. Výtky se také týkaly přítomnosti nepovolaných osob - často policistů - a jejich zasahování do volebního procesu.

OBSE ale ocenila vysokou volební účast - v neděli k urnám přišlo 87 procent oprávněných voličů. Podle OBSE tím Turci dali najevo svou oddanost demokracii.

Anadolu napsala, že řešení ekonomických otázek bude v novém systému snadnější mimo jiné i proto, že počet ministerstev odpovídajících za hospodářské rezorty bude snížen na polovinu, ze šesti na tři. Hospodářství budou řídit ministerstvo financí, ministerstvo průmyslu a technologií a dále ministerstvo obchodu. Rozhodovací proces bude stát na třech hlavních pilířích - na výrobě, financích a obchodu.

Mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové k zatím předběžným výsledkům tureckých voleb řekl, že Německo bude dále budovat "konstruktivní a navzájem prospěšné vztahy mezi německou a tureckou vládou". Mluvčí Steffen Seibert dodal, že kancléřka Erdoganovi pogratuluje v patřičnou dobu.

Státní tajemník britského ministra zahraničí Alan Duncan prohlásil, že Británie chce s Ankarou "úzce spolupracovat". Na twitteru situaci v Turecku komentoval výrokem "jasné volební výsledky v Turecku".

Po sečtení více než 99 procent hlasů Erdogan v prezidentských volbách zvítězil ziskem více než 52 procent hlasů. Jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) a nacionalistický spojenec Strana národní akce (MHP) budou mít v 600místném parlamentu dohromady 53,6 procent křesel. Volební komise má po přezkoumání stížností konečný výsledek zveřejnit do konce týdne.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/AP

Další čtení

Netanjahuovu vládní koalici opustila další strana

Zahraničí
16. 7. 2025

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku nebyl schválen, slovenská blokace trvá

Zahraničí
16. 7. 2025
Ilustrační foto

Japonec dostal za špionáž v Číně tři a půl roku vězení, Tokio protestuje

Zahraničí
16. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ