Ochráncům lidských práv hrozí v Turecku velmi tvrdé tresty

Zahraničí
8. 10. 2017 21:00
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Tresty sahající od 7,5 roku až po 15 let vězení dnes navrhla turecká prokuratura pro 11 ochránců lidských práv, zadržených letos v létě a obviněných z napomáhání teroristům či přímo z příslušnosti k "teroristické organizaci". Mezi obviněnými jsou Idil Eserová a spolupracovník Taner Kiliç z vedení organizace Amnesty International v Turecku, jakož i německý a švédský občan.

Kiliç byl zatčen již v červnu a obviněn z používání šifrovací aplikace ByLock, kterou Ankara označuje za komunikační nástroj strůjců zmařeného pokusu o státní převrat z loňského července. Jeho zosnování přičítá Ankara hnutí duchovního Fethullaha Gülena, což dotyčný z exilu v USA rozhodně odmítá.

Ostatní aktivisty turecké úřady zadržely během semináře o digitální bezpečnosti v hotelu na ostrově Büyükada u Istanbulu, kde dotyčný Němec a Švéd Peter Steudtner a Ali Gharavi přednášeli. Zadržení vyvolalo prudkou výměnu názorů mezi Ankarou a Berlínem, který pohrozil změnou politiky vůči Turecku.

Turecké úřady od loňského zmařeného pokusu o převratu zadržely v Turecku více než dvě desítky německých občanů. Řada z nich měla dvojí občanství.

V souvislosti s pokusem o puč z 15. července 2016 režim prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana zatkl téměř 60 tisíc osob, které jsou nyní za mřížemi nebo čekají na verdikt. Až 150 tisíc osob v soukromé i státní sféře, včetně soudů, policistů či učitelů, přišlo o práci kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK , AA/ABACA

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ