Kdeže Ukrajina
Od 1. ledna 2014 patří k EU nový tropický ráj - plný muslimů
01.01.2014 08:00
Zatímco ukrajinští vládcové stran Evropské unie (zatím) váhají, přičemž část Ukrajinců se do ní snaží prodemonstrovat, jiná oblast se do ní nenápadně vplížila. Prvním dnem letošního roku získává skupinka ostovů Mayotte status "nejvzdálenějšího regionu EU" a stává se oficiálně unijním teritoriem. Názory na smysluplnost takového počinu se ovšem různí.
Mayotte (Maoré) je ostrovní tropický ráj u pobřeží jihovýchodní Afriky mezi Mozambikem a Madagaskarem. Plocha všech jeho ostrůvků (374 kilometrů čtverečních), z nichž jsou čtyři hlavní, činí necelé čtyři pětiny katastrální rozlohy Prahy. Měnou je zde euro.
Prezidentem Mayotte je sice oficiálně François Hollande, ale Mahořané mají s francouzskými občany společného jen málo. Francouzsky hovoří jen asi polovina z 212 tisíc ostrovanů, mezi nimiž je 97 procent muslimů a tři procenta křesťanů. Na Mayotte je i nemálo imigrantů z okolních regionů.
Od Paříže je 101. department páté republiky vzdálen přibližně 10 tisíc kilometrů a je tudíž nejvzdálenějším regionem EU. Roční HDP na osobu je zde 6500 eur, unijní půměr je šestkrát vyšší.
Ostrované se dosud mohli rozhodovat, zda se budou řídit islámským, nebo francouzským právem. Od začátku tohoto roku platí jen to druhé. O polygamii, několika manželkách, tak budou Mahořané v budoucnu číst už jen v dějepisných knihách. Spory v rodinách už také nebude rešit islámský soudce a minimální věk na vstup do svazku manželského se zvyšuje na 18 let.
Jak ukázaly průzkumy, mnoho francouzských daňových poplatníků se ptá po smyslu nového statusu Mayotte. Ostrované nic nevyrábějí, ale díky "matce" Franii si výrazně polepší v sociální oblasti. Francouzští nacionalisté považují nejvzdálenější region EU za břemeno. Vláda v Paříži argumentuje rybářskými a obchodními licencemi, zdůrazňuje se strategická poloha ostrovů. Nedávno na nich Francouzi zřídili vojenskou základnu.
Ani na konci francouzské koloniální říše se Mayotte nestal nezávislým - domorodci to nechtěli. Považovali se za francouzské zámořské obyvatele (do roku 2011 byl region tzv. francouzským zámořským společenstvím). V letech 1974 a 1976 hlasovali Mahořané proti začlenění do nově vzniklé Komorské federativní islámské republiky (dnes Komorský svaz).
V referendu v březnu 2009 se naprostou většinou 95 procent hlasů vyslovili pro změnu administrativního statutu své domoviny ostrova na francouzský 101. deparment, přesto se jejich názory na vztah k mateřské zemi stále liší.
Roku 2011 zažily ostrovy násilné demonstrace proti zvyšujícím se životním nákladům, za což prý může Francie. Na straně druhé zažívá Mayotte díky EU slušný hospodářský rozvoj - na tuto oblast světa ojedinělý.
Paříž poskytla ostrovům jako pomoc od roku 1987 asi 680 milionů eur. V budoucnu bude z Paříže a Bruselu na Mayotte proudit ještě více peněz. Otázkou ale také bude, jak vhodně je Mahořané použijí, upozornil eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn.
Zvláštní postavení Mayotte vyvolává v regionu nejrůznější reakce - včetně závisti. Například Komory, k nimž Mayotte geograficky patří, jsou chudé a málo rozvinuté. Už desetiletí se proto Komořané vydávají na loďkách směr "blahobytné" francouzské teritorium Mayotte. Při riskantní plavbě dlouhé necelých sto kilometrů zahynulo jen loni nejméně 70 nelegálních imigrantů, jichž Mayotte každý rok vyhostí více než 20 tisíc. To je také důvod, proč ostrovům pomáhají zvládnout přistěhovalectví francouzští úředníci. Hlídkují zde četné francouzské policejní jednotky.
Mahořané - a nyní i EU - mají ještě další starost. Komory vznášejí vůči Mayotte už dlouho územní nároky. V těchto snahách je podporuje i Africká unie (AU), která se opakovaně pokoušela přičlenit Mayotte ke Komorům diplomatickou cestou. Nespěšně.
Na podporu rozvoje svých nejvzdálenějších regionů přijala EU zvláštní opatření. Cílem pomoci je zmírnit obtíže vyplývající z odlehlé polohy těchto regionů.
V současnosti má EU osm nejvzdálenějších regionů:
4 francouzské zámořské departementy - Martinik, Guadeloupe, Francouzská Guyana a Réunion.
1 francouzské zámořské společenství - Svatý Martin (od roku 2009).
2 portugalské autonomní regiony - Madeira a Azory.
1 španělské autonomní společenství - Kanárské ostrovy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.