Jedna z obětí zářijového masakru britské rodiny iráckého původu u francouzského Annecy prý měla přístup ke švýcarskému kontu irácké strany Baas Saddáma Husajna. Podle britského listu Daily Mail to zjistila německá zpravodajská služba BND.
BND svým údajným zjištěním do záhadného zločinu vnesla nové souvislosti. Kadhim Al-Hilli, otec zavražděného Saad Al-Hilliho, měl prý kdysi těsné styky se stranou iráckého diktátora a spravoval stranické peníze uložené na švýcarském kontě. Po jeho smrti měl přístup ke kontu jeho syn zavražděný při masakru.
Podle BND peníze mohly být motivem k dosud neobjasněnému krveprolití, při němž kdosi 5. září u jezera Annecy zastřelil Al-Hilliho (50), jeho manželku Iqbal (47), jeho tchýni Suhailu Al-Allafovou (74) a cyklistu, který zřejmě náhodně projížděl kolem místa činu.
Střelbu přežily pouze dvě malé dcery Al-Hilliho a Iqbal, vážně zraněná sedmiletá Zehab a čtyřletá Zaina, která se osm hodin skrývala pod matčiným tělem.
Daily Mail tvrdí, že zavražděný Saad bránil svému bratrovi Zaidovi v přístupu ke kontu, a mezi bratry se tak rozhořel spor. To ale Zaid Al-Hilli při policejním výslechu popřel a tvrdil, že je vraždou bratrovy rodiny těžce otřesen.
Je známo, že Saddám Husajn od roku 2003 začal ve světě ukládat sumu ve výši přesahující v přepočtu 19 miliard korun, a tyto peníze spravovali režimu věrní Iráčané v exilu, tvrdí Daily Mail. "BND už desítky let sleduje peněžní transakce mezi Západem a Irákem," cituje německý Bild bezpečnostní zdroj.
Dosud vyšetřovatelé vraždy pouze naznačovali, že mohlo jít o promyšlený čin spáchaný zřejmě na objednávku. Odpověď hledala francouzská a britská policie v bydlišti obětí v jižní Anglii.
Mezitím se k případu podle deníku The Guardian vyjádřil Ahmad Al-Saffar, strýc zavražděné Iqbal. Rodina podle něj odmítá spekulace, že za vraždou jsou spory mezi příbuznými.
"Z pohledu své rodiny nevidím jediný důvod, proč byli tři členové rodiny terčem vraždy," řekl. Zpochybnil také tvrzení o napojení Al-Hilliových na stranu Baas, neboť prý Irák v 70. letech opustili kvůli nesouhlasu s režimem.
Skutečným terčem vraždy měl být podle Al-Saffara zavražděný cyklista Sylvain Mollier, o němž je známo, že pracoval jako svářeč ve francouzské společnosti zabývající se jadernými technologiemi.
Al-Saffar rovněž požaduje, aby úřady obě přeživší dívky, nyní v péči pěstounů, vrátily rodině. Vyrůstaly by tak v muslimské domácnosti a nebyly drženy "proti své vůli" u cizích, což ještě zesiluje "bolest a utrpení" zapříčiněné ztrátou rodičů.