Ve Francii, kde začínají stávky a demonstrace proti chystané důchodové reformě, zatím byla výrazně narušena především železniční, městská a letecká doprava. Jezdí jen dva z pěti rychlovlaků TGV, zrušeny byly některé lety Air France a komplikace nastaly v pařížském metru i na tratích RER, které spojují město s letišti i s předměstími.
Do dnešní protestní akce se mají podle odborů zapojit nejméně dva miliony zaměstnanců. Stávkovat by mělo přes třicet procent učitelů základních škol, na mnoha z nich je výuka omezena nebo zcela zrušena. Stávkové hnutí bude zřejmě dosti silné ve státním sektoru, který je tradiční baštou francouzských odborů, ale zasáhnout má i soukromý sektor, včetně automobilového průmyslu, bank a energetiky.
Stávky v železniční a letecké dopravě začaly již v pondělí večer. Posledních demonstrací ve francouzských městech z 24. června se podle policie zúčastnilo 800 tisíc lidí, podle odborů dva miliony.
"Bude to naprosto rozhodující den, bude záležet právě na počtu manifestujících, zda se vláda změní více, nebo méně," řekl v televizní stanici France 3 François Chérèque, šéf největší odborové organizace CFDT. Odbory doufají, že opět mobilizují na dva miliony Francouzů, průzkumy jim dávají slušné naděje, napsal server JDD.fr. Odbory také varovaly, že budou ve svých protestech pokračovat, pokud vláda neustoupí.
Do důchodu později
Vláda bude dnes návrh reformy představovat v parlamentu, v němž má vládní pravice pohodlnou většinu. Podle návrhu důchodové reformy se má zákonný věk pro odchod do důchodu, který dnes je 60 let, zvýšit do roku 2018 na 62 let.
Důchodový věk se má zvyšovat postupně. Od tohoto zákonného důchodového věku lze mít nárok na plnou penzi, pokud ovšem má žadatel odpracován potřebný počet let. Ten nyní činí 40,5 roku a od roku 2013 se zvýší na 41 let a tři měsíce. Plnou penzi bez dostatečného počtu odpracovaných let bude možno pobírat až od 67 let, zatímco dnes to bylo 65 let.
Prezident Nicolas Sarkozy opakovaně zdůraznil, že reforma je z důvodu rostoucího státního deficitu nezbytná a že je připraven k některým kompromisům, ale ne ohledně zvýšení věku pro odchod do důchodu. V této otázce mu oponují socialisté, jejich šéfka Martine Aubryová v listu Parisien prohlásila, že se vrátí k hranici šedesáti roků, jakmile se dostanou do vlády.
Jindy iniciativní Sarkozy ovšem v této věci zůstává spíše v pozadí, reformu má na starosti ministr práce Éric Woerth. Jeho pozice je však oslabená vleklým skandálem kolem dědičky kosmetické firmy l'Oréal a podezřelého financování vládní strany UMP, který mu vytýkají i někteří straničtí kolegové.
Woerthovi v penzijní reformě příliš nepomáhá ani podpora premiéra Françoise Fillona, kterého zřejmě prezident brzy vymění. Rošáda vládních postů má ovšem následovat až po vypuknutí důchodové reformy, pravděpodobně začátkem listopadu.