Odmítněte pomoc a vyloučíme vás z EU. Mocní utahují Řekům šrouby

Zahraničí
4. 11. 2011 08:49
Německá kancléřka Angela Merkelová, řecký premiér George Papandreou a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes.
Německá kancléřka Angela Merkelová, řecký premiér George Papandreou a francouzský prezident Nicolas Sarkozy na summitu G20 v Cannes.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Leonetti naznačil, že po eventuálním vyloučení Řecka z eurozóny v případě nepřijetí záchranného plánu by za určitých okolností mohlo následovat i vyloučení země z Evropské unie.

"Nepřijetí plánu znamená opuštění eura, nepřijetí plánu Řeky znamená odchod z Evropy," řekl Leonetti rozhlasové stanici Europe 1. Dodal však, že si takový vývoj nepřeje.

Úvahy o možném vyloučení Řecka z měnové unie v případě nepřijetí dohodnutého řešení dluhové krize ze summitu EU z 27. října už ve čtvrtek poprvé otevřeně vyslovili německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Reagovali tak na pondělní návrh řeckého premiéra Jorgose Papandrea uspořádat v Řecku referendum o přijetí záchranného balíku od EU a MMF.

Papandreu po jednáních s lídry dvou nejsilnějších ekonomik EU na uspořádání referenda přestal trvat, ale kvůli nečekanému návrhu, který šokoval evropské politiky i trhy, se pod ním otřásá premiérské křeslo. Řecký parlament má v pátek hlasovat o důvěře vládě socialistického premiéra Jorgose Papandrea. Zda vláda hlasování přestojí, není jisté.

Především o situaci kolem zadluženého Řecka a související krizi v eurozóně pak jednají ve francouzském letovisku Cannes nejvyšší představitelé dvacítky nejvýkonnějších ekonomik světa (G20).

Řecká krize (ilustrační foto)."Jasně jsme řekli, že chceme, aby Řecko zůstalo v eurozóně, nemůžeme si to ale přát, jestliže to Řecko nebude chtít samo," řekl francouzský prezident Nicolas Sarkozy. "Musíme bránit měnu... Nemůžeme přijmout rozpad eura, to by znamenalo rozpad Evropy," dodal.

Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová si ve středu večer pozvali do Cannes nejvyšší řecké představitele, aby je upozornili na to, že Athény už nedostanou ani cent pomoci, dokud nepřijmou to, na čem se s nimi eurozóna dohodla. Sarkozy s odkazem na dnešní bouřlivý politický vývoj v Athénách uvedl, že středeční vzkaz Francie a Německa vůči Řecku měl na Athény vliv ve správném směru.

"Z eura plyne přijetí zodpovědnosti všech těch, kdo se na něm podílejí. Mezi členy existuje solidarita, musejí se však respektovat minimální společná pravidla. To bylo včerejší poselství kancléřky (Angely Merkelové) a moje. Jsem velmi rád, že v Řecku jsou politici, kteří to chápou," prohlásil prezident.

Merkelová v Cannes řekla, že zajištění stability eura je vyšší prioritou než garantování členství Řecka v měnové unii. Kancléřka zopakovala, že Řecko nedostane další část záchranného úvěru, dokud jednoznačně nepřijme nový záchranný balík, který evropští činitelé schválili na summitu minulý týden.

Hlavní pozornost se nyní soustředí na události v Řecku, zejména po pondělním nečekaném oznámení řeckého premiéra Jorgose Papandrea o uspořádání referenda o druhém záchranném programu. Papandreu naznačil, že referendum v případě širší shody řeckých politických sil nebude nevyhnutelné. Opozice vyzvala Papandrea k odstoupení a její předák Antonio Samaras navrhl přechodnou vládu do předčasných voleb, s tím, že parlament by nejprve přijal dohodu o novém záchranném balíku.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Profimedia

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ