Odpůrci paktu s Merkelovou se snaží naverbovat nové členy SPD

Zahraničí
23. 1. 2018 11:51
Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz a šéfka parlamentní frakce strany Andrea Nahlesová.
Předseda německé sociální demokracie Martin Schulz a šéfka parlamentní frakce strany Andrea Nahlesová.

Nezvyklým způsobem se proti pokračování vlády konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociálních demokratů (SPD) snaží bojovat odpůrci velké koalice uvnitř SPD. Usilují totiž o to, aby do sociální demokracie vstoupilo co nejvíce nových členů, kteří by ve vnitrostranickém referendu, které bude rozhodovat o příští vládě, hlasovali proti další velké koalici. SPD už skutečně zvýšený počet přihlášek o členství zaznamenala.

Další vláda velké koalice má v sociální demokracii množství odpůrců, kteří se nevzdávají ani poté, co v neděli stranický sjezd poměrně těsnou většinou rozhodl o tom, že SPD koaliční rozhovory s CDU/CSU zahájí. Jsou to především mladí sociální demokraté, kteří se pokračování velké koalice novou kampaní snaží zabránit.

Bavorská SPD už informovala, že jen v pondělí tam do strany vstoupilo 100 nových členů, Berlínská SPD registrovala 70 nových žádostí. Celkem má však sociální demokracie přes 440 tisíc členů, a je tak otázkou, jaký reálný dopad kampaň bude mít. Na druhou stranu je dost dobře možné - a ukázalo to i nedělní hlasování - že výsledek referenda bude těsný.

Vnitrostranické referendum se uskuteční, až se CDU/CSU a SPD dohodnou na konkrétním znění koaliční smlouvy. Vyjednávání by mohlo trvat zhruba dva až tři týdny. Na brzký začátek rozhovorů tlačí CDU/CSU, podle níž už jsou lidé unavení z čekání na vládu, která ani čtyři měsíce po volbách nevznikla. Původně se hovořilo o tom, že koaliční rozhovory začnou už v úterý, nakonec se ale ukázalo, že sociální demokraté potřebují více času. O své strategii pro vyjednávání se mají radit až ve čtvrtek.

Tvrdé názorové spory uvnitř SPD zřejmě straně nepřidávají ani u voličů. V nejnovějších průzkumech veřejného mínění se pohybuje na rekordně nízké úrovni 17 až 18 procent. V zářijových parlamentních volbách získala 20,5 procenta hlasů. Přitom už to byl nejhorší výsledek od druhé světové války.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Michael Sohn

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ