ODS a britští konzervativci vytvoří novou frakci v EP

Zahraničí
6. 3. 2007 18:26
Evropský parlament
Evropský parlament

Evropský parlamentDavid Cameron v Bruselu řekl, že ODS a britská Konzervativní strana založí společně novou frakci v Evropském parlamentu ihned po volbách do EP plánovaných na červen 2009. Ani on, ani český premiér a předseda ODS Mirek Topolánek neuvedli, s kým do nové frakce počítají.

Oba na konferenci Hnutí pro Evropskou reformu (MER), která má být odrazovým můstkem pro nový klub, mluvili o tom, že půjde o frakci "pravého středu". Topolánek nicméně nevyloučil, že ODS by mohla v nejsilnějším parlamentním klubu, Evropské lidové straně-Evropských demokratech (EPP-ED) nakonec zůstat. Doufali jsme, že pozice našich stran se v té frakci zlepší a že v ní budeme moci zůstat, řekl Topolánek. Stále ještě to není vyloučené, ale současná situace je neúnosná, zdůraznil.

On ani Cameron neřekli, s kým ještě jednají. Jsme v kontaktu s mnoha stranami, ale nyní se soustředíme na MER, řekl Cameron.

O případných partnerech se nechtěl šířit ani europoslanec ODS Jan Zahradil. Ujistil ale, že již nyní mají ODS a konzervativci příslib tolika dalších partnerů, že by mohli z technického hlediska nový poslanecký klub založit hned. Podle nynějších pravidel je zapotřebí k vytvoření frakce v EP 20 poslanců ze šesti zemí.

Topolánek a Cameron původně chtěli, aby jejich strany vystoupily z EPP-ED již dříve. Nakonec nenašli dostatečnou podporu u dalších stran a také někteří konzervativní europoslanci se obávali ztráty vlivu v EP. ODS a konzervativci proto tyto plány loni v červenci odložili na období po volbách do EP v roce 2009 a vytvořili aspoň MER.

Podle Camerona je důvodem pro novou frakci snaha oddělit se od příliš centralizujícího směru, který je pro stále hlubší integraci EU. ODS a konzervativci jsou pro otevřenější a flexibilnější přístup, který také více zdůrazňuje spojenectví s USA, řekl Cameron. Ujistil, že je lepší i pro EPP-ED, když nová frakce bude "dobrým sousedem, nikoli neochotným nájemníkem".

Když se o utvoření nové frakce mluvilo loni na jaře, britský tisk psal, že do věci vstoupila německá kancléřka Angela Merkelová a další představitelé evropské pravice. Dali prý konzervativcům najevo, že po odchodu z EPP-ED přijdou o vliv.

Jednání také údajně ztížil výrok Topolánka na adresu polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Podle polského deníku Gazeta Wyborcza prý možného partnera do frakce Topolánek obvinil z posunu k populismu. Podle ODS šlo o nedorozumění a zkreslení jeho výroků.

Zahradil řekl, že premiér psal o konferenci MER svému polskému kolegovi Jaroslawu Kaczynskému a že na ní byl zástupce PiS. Na konferenci byla i předsedkyně madridské regionální vlády Esperanza Aguirreová ze španělské Lidové strany, místopředseda EPP-ED Gunnar Hökmark ze švédské Umírněné koaliční strany a představitelé politických stran z Bulharska a Maďarska.

Foto: archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ