<span>ODS a KSČM</span> nepodpoří novou Evropskou komisi

Zahraničí
5. 2. 2010 14:22
Česká vlajka před budovou EP.
Česká vlajka před budovou EP.

Poslanec Zahradil a nový český eurokomisař Füle.Většina z 22 českých europoslanců v úterý s velkou pravděpodobností nepodpoří novou Evropskou komisi. Ukázala to dnešní anketa ČTK mezi českými seskupeními v zákonodárné sboru. Výkonnému orgánu Evropské unie zřejmě odepřou podporu čeští komunisté (KSČM) a občanští demokraté (ODS).

Komisi neřeknou ano ODS, která má v Evropském parlamentu po loňských volbách devět členů, ani KSČM, jejíž řady čítají čtyři europoslance. Pro budou naopak patrně hlasovat oba lidovci i sociální demokraté, kterých je v parlamentu sedm.

"Tato komise žádný zázrak není. Myslím, že zopakujeme postoj, který jsme měli minule. To znamená, že ji nepodpoříme," řekl komunista Miloslav Ransdorf. "Převažuje názor v naší frakci, že si tato komise nezaslouží naši důvěru," dodal.

Plénum Evropského parlamentu."Hlasujeme pro komisi," nastínil postoj lidovců Jan Březina. "My bychom neměli mít potíž," předeslal zase hlasování českých sociálnědemokratických europoslanců mluvčí jejich delegace Jiří Havel.

Socialistická frakce, druhá nejsilnější v EP, se podle něj dohodla, že i přes výhrady, které ke komisi i jejímu programu socialisté mají, komisi zřejmě podpoří. Definitivní rozhodnutí padne až v úterý, váhají však nad tím prý jen jejich francouzští kolegové.

Mandát stávající komise vypršel již na konci října. Sbor komisařů na základě platných pravidel mohl zůstat ve funkci i nadále, ale nepřijímá žádná významnější rozhodnutí, to nechává až komisi příští.

Nejsilnějším českým seskupením je skupina poslanců ODS. Ti se podle Jana Zahradila patrně zdrží, i když definitivní rozhodnutí padne až příští týden. "Náš postoje je... že tu komisi nemůžeme explicitně podpořit," řekl. Nejpravděpodobnější variantou tak je, že se ODS zdrží. "Není to jako hlas proti komisi...Budeme to interpretovat tak, že jsme komisi poskytli určitou šanci," doplnil.

Česká vlajka před budovou EP.Zástupcům ODS vadí programy některých navržených kandidátů do komise i někteří kandidáti. Zahradil zmínil například ministryni zahraničí Catherine Ashtonovou (Británie), která z titulu své funkce bude i místopředsedkyní komise. "Je to opravdu člověk, který nepřesvědčil," připomněl slyšení, která v EP jednotliví kandidáti měli.

Europoslanci o komisi rozhodují jako o celku, nikoli o jednotlivých jejích členech. Odmítnout či schválit tak v hlasování v úterý budou moci jen celý sbor. Očekává se, že komise bez potíží projde. Jednoznačně proti asi budou spíš jen zastánci výrazně levicového křídla a také někteří radikálové zprava či zleva. Česko do nové komise vyslalo Štefana Füleho.

Nyní již končící sbor komisařů při hlasování v roce 2004 podpořilo 449 z 680 přítomných poslanců; proti bylo 149 a 82 se zdrželo. Z 24 českých zástupců tehdy komisi podpořili všichni přítomní zástupci ODS, KDU-ČSL a SN/ED, oba sociální demokraté i nezařazená Jana Bobošíková. Proti hlasovali komunisté a Vladimír Železný z euroskeptické frakce.

Foto: archiv EP 
   

Autor: ČTK

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ