Ženevská radnice odmítla žádost Ankary, aby z venkovní výstavy na náměstí u sídla OSN byla odstraněna fotografie s popiskem obviňujícím nynějšího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana z vydání rozkazu k zabití demonstranta. Ženeva uvedla, že ctí svobodu vyjadřování, proto fotografie zůstane na svém místě až do neděle, jak bylo původně naplánováno.
Na fotografii, vůči které se Turecko ohradilo, je 15letý demonstrant, který zahynul během protivládních protestů v roce 2013, kdy byl nynější prezident Erdogan premiérem. "Jmenuji se Berkin Elvan, zabila mě policie z rozkazu tureckého premiéra," uvádí popisek k fotce. Elvana do hlavy zasáhl projektil se slzným plynem, těžkému zranění později podlehl. Turecká ambasáda tvrdí, že fotografie Erdogana neoprávněně a falešně obviňuje.
Od Erdoganova nástupu do prezidentské funkce v srpnu 2014 vedou orgány v Turecku téměř 2000 soudních řízení proti umělcům, novinářům i dalším občanům, včetně nezletilců, pro urážku hlavy státu. Vesměs se postižení dopustili kritiky prezidentova autoritářství nebo ho obvinili z neschopnosti.
Ankara si v poslední době také stěžuje na Erdoganovu kritiku v zahraničních médiích. Zřejmě nejznámější kauzou je trestní stíhání satirika Jana Böhmermanna, který koncem března ve svém programu v německé veřejnoprávní televizi ZDF přednesl zesměšňující báseň o tureckém prezidentovi.
Böhmermann svou kritikou navázal na satirický pořad extra 3 v německé televizi NDR. V pořadu tehdy zazněla posměšná píseň na Erdoganův účet, v níž autoři kritizovali například procesy proti novinářům a turecké útoky na kurdská území. Ankara na to reagovala předvoláním německého velvyslance.