Německá opozice využila ve čtvrtek parlamentní debaty o cílech Evropské unie a kriticky se vyjádřila ke způsobu prosazování amerického protiraketového systému v Česku a Polsku. Vládě Angely Merkelové vytýkala, že jako celek k projektu nezaujímá stanovisko a že se o něm nejedná v evropských strukturách.
"Rozmístění raket v Polsku a Česku nepřijímáme a už vůbec ne s odůvodněním, že mají odvrátit íránské rakety," řekla v rozpravě předsedkyně poslaneckého klubu Zelených Renate Künastová. Kabinetu vytkla "nedostatečnou ctižádost" kritizovat Spojené státy, ať už v souvislosti s raketami, tak i ochranou životního prostředí.
Předseda opozičních liberálů (FDP) Guido Westerwelle napadl vládu, že se k základně nevyjadřuje. "Není to bilaterální záležitost," řekl a reagoval tak mimo jiné na nedávná vyjádření českého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, že jde o vnitřní záležitost mezi USA, Českem a Polskem. Německo jako předsedající země EU musí trvat na společné bezpečnostní politice unie, zdůraznil předseda FDP, protože ve skutečnosti podle něj kvůli novému systému dochází k rozdělení Evropy.
Opozice: Raketový systém USA se týká celé EU
Westerwelle kritizoval také americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou za komunikaci s Ruskem o raketách. Názor, že USA nemluví o systému s Moskvou, politička minulý týden v Berlíně vyvracela tím, že Američané už Rusy informovali několikrát. Westerwelle na to odpověděl, že se musí konzultovat a nikoli jen informovat.
Také předseda levicových poslanců Oskar Lafontaine uvedl, že raketový systém není jen věcí zainteresovaných zemí. Evropská politika bude mít úspěch jen tehdy, když se bude koordinovat, pokračoval. Podobně jako ruský prezident Vladimir Putin na únorové konferenci v Mnichově vinil Spojené státy, že svou politikou nedbají mezinárodního práva.
V pondělí bude v NATO jednat český premiér Mirek Topolánek a na programu schůzky s generálním tajemníkem Jaapem de Hoopem Schefferem bude i protiraketová obrana. Čtvrteční kritika německé opozice přišla přesto, že místopředseda vlády Alexandr Vondra v úterý v Berlíně přislíbil konzultace o protiraketovém systému v rámci Severoatlantické aliance.
Merkelová chce v EU lepší ovzduší a míň byrokracie
Hlavním bodem schůze německého parlamentu bylo vládní prohlášení, ve kterém kancléřka zdůraznila ochranu ovzduší, odbourávání byrokracie a zvyšování konkurenční schopnosti EU jako přední témata jarního summitu Evropské unie, který se koná příští týden v Bruselu. Evropská komise chce na summitu prosadit také koncepci ochrany životního prostředí; za klíčové v této oblasti považuje Merkelová snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) do roku 2020 o 20 procent.
Kancléřka hodlá dále prosazovat odbourání byrokracie v EU. Měla by se snížit o čtvrtinu do roku 2012. Její vláda se ve středu usnesla, že v Německu se tak stane už v příštích čtyřech letech. Má se toho dosáhnout mimo jiné redukcí formulářů, statistických hlášení a snadnější komunikací s úřady přes internet.
Opozice zároveň kritizovala, že německé předsednictví předložilo pouze "jízdní řád" oživení ratifikace evropské ústavy, která zamrzla po předloňských odmítavých referendech ve Francii a Nizozemsku. "Chybí ale obsah," uvedl šéf FDP Westerwelle. Merkelová už dříve oznámila "jízdní řád", podle něhož chce Berlín po květnových prezidentských volbách ve Francii předložit návrhy dalšího postupu, aby ústavní smlouva mohla být schválena před volbami do Evropského parlamentu plánovanými na rok 2009.
Foto: ČTK
Opozice kritizuje Merkelovou. Kvůli raketám
Zahraničí
1. 3. 2007 13:22
Německá kancléřka Angela Merkelová
Autor: ČTK