Vláda bosenské Republiky srbské (RS) vynaložila za lobbing ve Spojených státech téměř 30 miliónů dolarů (přes 760 milionů korun). Opozice ale tvrdí, že peníze nepřinesly žádný efekt a proto žádá, aby byla záležitost prošetřena. Informoval o tom zpravodajský server BalkanInsight.
Peníze putovaly během několika let k devíti neupřesněným americkým firmám. RS chtěla jejich prostřednictvím mimo jiné zlepšit obraz země v USA a ukončit činnost Úřadu vysokého představitele mezinárodního společenství (OHR) v Bosně. Ani jednoho z těchto cílů se však nepodařilo dosáhnout, shodují se opoziční strany i mnozí experti a média.
Předseda hlavní opoziční Srbské demokratické strany (SDS) Vukota Govedarica chce nyní náklady za lobbing prověřit. "Je na čase vážně se ptát, kam ty peníze byly poslány, v kapsách koho skončily a co RS z toho lobbingu získala, nebo jestli z něj neměla prospěch nějaká soukromá osoba," řekl.
Prezident Republiky srbské Milorad Dodik ze Svazu nezávislých sociálních demokratů (SNSD) ale výdaje hájí. Podle něj práce "určitých agentur" přispěla k dobrému postavení RS v minulosti. Podle něj ani nejde o velkou sumu peněz, vzhledem k tomu, že zahrnuje služby za období deseti let.
Dodik nyní sám čelí finančním sankcím, které na něj uvalily Spojené státy. Americké ministerstvo financí je proti nacionalistickému politikovi zavedlo kvůli jeho maření naplňování mírových dohod.
Republika srbská tvoří bosenský stát spolu s muslimsko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny (FBaH). Dodik ale zvažuje odtržení RS a spolupráci s Ruskem.
Úřad vysokého představitele mezinárodního společenství v Bosně dohlíží na dodržování mírových dohod a má mimořádné pravomoci, proto se o něm někdy hovoří jako o mezinárodním protektorátu. Světové společenství plánuje jeho uzavření už od roku 2006, sílící nepřátelství mezi bosenskými Srby a zbývajícími dvěma etnickými skupinami - bosenskými Chorvaty a Bosňáky - jí to ale znemožňuje. Chorvati a Bosňáci si přejí zachování OHR.