Orbán: Brusel se chová bláhově a civilizaci žene do záhuby

Zahraničí
12. 9. 2016 17:40
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Evropská unie přistupuje naivně k výzvám a problémům, kterým čelí.V pondělí to před maďarskými poslanci u příležitosti začátku podzimního zasedání parlamentu podle agentury MTI prohlásil premiér Viktor Orbán. Zákonodárcům zároveň sdělil, že na pátečním neformálním summitu EU v Bratislavě chce vystoupit proti bláhovosti a nebezpečnosti nynější migrační politiky unie.

"Bláhovou politiku doprovázejí závratě, a to je zdrojem problémů. Bláhovost v Bruselu je v současné době všeobecným stavem," řekl Orbán. Podle ministerského předsedy by se EU místo hledání střetů měla jako na nezbytnou alternativu soustředit na smysluplné debaty a jednotnou Evropu.

Současný politický přístup Bruselu povede podle Orbána k civilizační pohromě. "Pomalu, ale jistě," dodal. Řešení vidí i v tom, že se EU zaměří na rovinu členských států jako základny společenství a ne na bruselské instituce. Maďarský premiér kritizoval také to, že konkurenceschopnost EU se za poslední desetiletí nesmírně propadla, což si rovněž žádá nápravu. "Nechceme opustit EU, ale zlepšit ji," řekl.

K migrační politice Orbán poznamenal, že místo vyvolávání problémů v Evropě by měla být poskytována pomoc tam, odkud imigranti odcházejí. Dodal, že nadcházející říjnové referendum v Maďarsku o unijních běženeckých kvótách je způsob, jak zemi ochránit. "Referendem chceme přimět Evropskou komisi, aby změnila rozhodnutí, které již učinila," řekl.

Autor: ČTK Foto: ČTK , PuzzlePix

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ