Orbán by Evropské komisi ustoupil

Zahraničí
7. 1. 2011 16:25
Šéfkomisař Barroso a maďarský premiér Orbán.
Šéfkomisař Barroso a maďarský premiér Orbán.

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso uvítal slib maďarského premiéra, že jeho země pozmění nový mediální zákon, pokud to Evropská unie bude považovat za nutné. Tento kontroverzní právní předpis, který v Maďarsku začal platit od Nového roku, se dostal do palby kritiky kvůli obavám, že omezí svobodu tisku.

Barroso na tiskové konferenci v Budapešti, která byla uspořádána u příležitosti zahájení půlročního maďarského předsednictví EU, řekl, že unie věří v demokracii v Maďarsku.

 

"Opravdu vítám skutečnost, že premiér je připraven změnit tento zákon, pokud se při jeho uplatňování v praxi ukáže, že jsou v něm nějaké problémy a že by se mohly naplnit některé obavy," řekl Barroso. Kritizovaný právní akt silně rozšiřuje pravomoc státu nad kontrolou médií a maďarská média podle něho mohou být od ledna pokutována až 200 miliony forintů (přes 18 milionů korun) za "nevyvážené zpravodajství".

Maďarský premiér Viktor Orbán ujistil, že chce rozptýlit politické napětí vyvolané novým mediálním zákonem, aby tento konflikt nepoškodil maďarské předsednictví. Připustil, že kvůli mezinárodnímu pobouření očekává "bouřlivou schůzku" v Evropském parlamentu 19. ledna, kdy Maďarsko předloží šestiměsíční program.

Kritiku jen od Komise

"Nepřísluší Francouzům nebo Němcům, aby posuzovali, zda je legislativa nějakého národa v souladu s regulemi Evropské unie, ale musí to udělat Evropská komise," řekl Viktor Orbán na setkání se zahraničními novináři v Budapešti u příležitosti zahájení maďarského předsednictví EU.

"Přirozeně že Maďarsko přijme každou proceduru, kterou Evropská unie vyhlásí, protože jsme součástí EU. Nicméně nejdůležitější princip v Evropě je neprosazovat diskriminaci," řekl a dodal, že maďarské mediální právní předpisy jsou podobné právní úpravě většiny dalších evropských zemí.

Orbán poznamenal, že si nevzpomíná, že by Maďarsko někdy kritizovalo francouzský mediální zákon. Připomněl, že jeho země nemá na rozdíl od Francie právní předpis, který by umožňoval vládě jmenovat ředitele veřejné televize. "A nikdy jsem neřekl, že je to nedemokratický zákon."

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

V Rusku je nejvíc těžkých zločinů za celé roky. Z války se vracejí trestanci

Zahraničí
9. 7. 2025

Počet obětí záplav v Texasu vystoupal na 109, dalších 161 lidí se pohřešuje

Zahraničí
8. 7. 2025

Amnesty International: V Saúdské Arábii popravili loni rekordních 345 lidí

Zahraničí
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ