Orbán: Referendum o uprchlických kvótách vyšle signál do Bruselu

Zahraničí
1. 10. 2016 07:29
Maďarský premiér Viktor Orbán.
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér Viktor Orbán prostřednictvím svého mluvčího prohlásil, že nedělním referendem vyšle Maďarsko "silný signál do Bruselu, že nelze dělat politiku proti vůli lidu". Maďaři mají v neděli hlasovat o povinných kvótách na přerozdělení migrantů mezi členské země Evropské unie, které Orbánova vláda odmítá.

Podle průzkumů čtyři pětiny Maďarů hodlají v referendu hlasovat proti unijním kvótám. Je ale otázkou, zda účast překročí 50 procent oprávněných voličů, což je podmínka platnosti hlasování.

Hlasování je však v podstatě prověrkou skutečné míry podpory premiérova kabinetu a jeho politiky u maďarské veřejnosti. Podle opozice v referendu nejde ani tak o uprchlíky, jako spíše o Orbánovu moc.

Maďarsko loni udělilo azyl pouze 508 lidem. Odpor proti unijním kvótám se snaží koordinovat v rámci visegrádské skupiny s Českem, Polskem a Slovenskem.

Hlasujte:

Dotkla se vás nějak konkrétně uprchlická krize?

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

USA chystají nové sankce proti Rusku, pokud Putin odmítne mírovou dohodu

Zahraničí
17. 12. 2025
Vladimir Putin

Putin popřel, že by chtěl válku se Západem. Hysterie a lži, vzkázal

Zahraničí
17. 12. 2025
Donald Trump

Trump gratuloval Babišovi. Očekává od něj „fantastické věci“ a připomněl F-35

Zahraničí
17. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV