<span>Originální šampaňské</span> se rozlévá do dalších vesnic

Zahraničí
13. 3. 2008 23:00
O zlatavé bublinky je stále větší zájem.
O zlatavé bublinky je stále větší zájem.

O zlatavé bublinky je stále větší zájem.Luxusní požitek ze šampaňského si chce dopřát stále více lidí. Francie se proto rozhodla, že rozšíří hranice kraje Champagne, odkud šumivý mok pochází. Ve hře je až čtyřicet nových vesnic. Půjde o první rozšíření kraje od roku 1927.

Světová poptávka po zlatých bublinkách šampaňského roste. Ukazují to rekordní exporty za loňský rok - podle Comite Interprofessionnel du Vin de Champagne se vyvezlo více než 150 milionů lahví. Jen v Rusku vzrostla loni poptávka o 41 procent a v Číně se v posledních pěti letech zdevítinásobila. Nejvíce lahví ale stále míří do Británie (38,9 milionů) a do Spojených států (21,7 milionů).

Nejen v Čechách se za šampaňské označuje kde co, správně ale mohou tento prestižní název nést pouze lahve, pocházející z přesně vymezeného kraje Champagne.

Vznik šampaňského je spojen s benediktýnskými mnichy.Kýžená etiketa AOC, chráněné označení původu, se v Champagne v současnosti omezuje na vinice ze 319 vesnic. Toto území v severovýchodní Francii pokrývá zhruba 33,5 tisíce hektarů. Nyní se má rozšířit o nováčky.

Jejich výběr ale není zdaleka jednoduchý. Odborníci z institutu INAO, který dohlíží nad chráněným označením původu, jejich seznam připravují již dva roky. O konkrétních kandidátech se rozhodovalo na čtvrtečním sjezdu v Paříži.

Země galského kohouta je pověstná nejen svými gurmánskými specialitami, ale i byrokracií. V případě národní chlouby není opatrnosti rozhodně nazbyt a finální rozhodnutí se proto neočekává dříve než v příštím roce. Seznam nových vinic musí projít složitým schvalovacím řízením, konečné slovo bude mít Státní rada (Conseil d'État, nejvyšší správní soud).

O vytoužené přízvisko Champagne je mezi vinaři zájem.Samotní konzumenti se ale dalších vín z oblasti Champagne nedočkají dříve než za deset let. Nové vinice totiž bedlivému zkoumání ještě podrobí vinařští odborníci z institutu INAO. Nechtějí riskovat, že by šampaňské ztratilo svou specifičnost.

Mnohé z potenciálních producentů šampaňského tak zřejmě čeká neklidný spánek. Pokud jejich víno ponese označení Champagne, hodnota hektaru vinice vzroste z nynějších 5 tisíc eur až na 1 milion. Není divu, že mnozí z nich se proto v minulosti pokusili vytouženého jména dosáhnout i za cenu mnohaletých soudních bitek.

Foto: Profimedia

Autor: - ms -

Další čtení

Slovenský prezident a ministr obrany nastoupili na výcvik armádních záloh

Zahraničí
10. 7. 2025

Více než polovina českých europoslanců podpořila nedůvěru šéfce Evropské komise

Zahraničí
10. 7. 2025

Ukrajina má všechny signály o obnovení pomoci USA, řekl Zelenskyj

Zahraničí
10. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ