Spokojenost obyvatel někdejší Německé demokratické republiky (NDR) se sjednocením Německa postupně roste. Většina z nich je ale přesvědčena, že se ani čtvrt století po pádu Berlínské zdi nepodařilo překonat rozdělení na východní a západní Němce a že toto rozdělení vydrží v hlavách lidí dalších 25 let. Vyplývá to ze sociologické studie univerzity v Drážďanech, která dlouhodobě sleduje skupinu lidí, kteří byli v době pádu komunistického režimu na počátku své profesní dráhy.
V roce 2005 ještě více než polovina účastníků studie uváděla, že se cítí spíš jako poražení než jako vítězové sjednocení Německa.
U Ossis, jak se také někdy říká východním Němcům (opak Wessis) převažovaly negativní dojmy z průvodních jevů sjednocení, kdy zanikla řada východoněmeckých firem a zmizela celá hospodářská odvětví, pro která se tehdejší studenti připravovali.
Velká část účastníků studie se proto musela vypořádat s nezaměstnaností a s nutností rekvalifikovat se pro zcela nový obor.
Spokojenost se sjednocením začala růst po roce 2008, kdy poprvé převážil mezi účastníky studie dojem, že pro ně osobně bylo sjednocení Německa přínosné. Podle nejnovějších dat se za vítěze sjednocení Německa považují tři čtvrtiny sledovaných Němců.
Studie ale také ukázala, že značná část sledovaných lidí opustila území někdejší NDR.
Čtvrtina účastníků studie nyní žije v bývalém západním Německu nebo v zahraničí. Ke stěhování je ve většině případů donutilo hledání práce. Přesto jsou právě ti Němci, kteří oblast bývalé NDR opustili, s vývojem posledních 25 let spokojeni nejvíce ze všech sledovaných lidí a považují sjednocení země za mimořádný přínos.
Mezi účastníky studie nicméně stále převládá názor, že mezi Němci z NDR a ze Spolkové republiky přetrvávají rozdíly, které se nedaří zcela překonat. Pět ze šesti dotazovaných přiznává, že se stále považují za východní Němce a že na svou minulost v NDR nechtějí zapomenout.
V roce 1990 přitom byla naprostá většina sledovaných lidí přesvědčena, že se podaří rozlišování mezi východními a západními Němci překonat do konce desetiletí. Postupem času ale pocit rozdělení národa nezeslábl a s tím se začala prodlužovat i doba, která bude potřebná pro dosažení úplné jednoty.
Podle posledních údajů jsou účastníci studie přesvědčeni, že bude třeba dalších 25 let, než bude Německo vnitřně jednotné. Podle nich k tomu dojde až tehdy, kdy už bude z veřejného života odcházet generace, která ještě rozdělení země v dospělém životě zažila.