EU nemá po prvním dnu jednání o klíčové reformě svých institucí jistotu, že na summitu v Bruselu dospěje k dohodě. Jako největší problém jednání o nové smlouvě se rýsuje polská snaha změnit systém unijního hlasování ve prospěch středních a menších zemí; v tom má Varšava určitou podporu Prahy.
Ani odpor Londýna proti případným zásahům nové smlouvy o fungování EU do britského právního systému se nezmenšil.
"Všichni se snaží dospět k dohodě," řekla v noci na dnešek o složitých čtvrtečních rozhovorech německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země nyní Unii předsedá. Výsledek ale zůstává nejistý. "Dnes ale panovala atmosféra porozumění, nikoliv hrozeb," podotkla kancléřka.
Polsko však zjevně nezmírnilo požadavek na změnu hlasování v Radě EU. Cestu k možnému kompromisu budou ještě v noci hledat Merkelová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a polský prezident Lech Kaczyński.
Premiér Mirek Topolánek, který vede českou delegaci, řekl, že Kaczyński svým vystoupením zmrazil atmosféru setkání. Polský prezident podle něj navrhl, aby se největší spor o hlasování v Unii "vyřadil z jednání tohoto summitu a aby se o něm jednalo na nějakém speciálním zasedání".
Kaczyński také poprvé předložil další požadavky nesouvisející s hlasováním, které se týkají právní subjektivity Unie či její zahraniční politiky.
Podle českého premiéra je nicméně silná vůle summit ukončit úspěšně. Neúspěch by tolik nekomplikoval fungování Unie krátkodobě, ale ovlivnil by volby do Evropského parlamentu v roce
Topolánek potvrdil, že účastníci podpořili český návrh na oboustrannou flexibilitu, tedy možnost přenášení pravomocí nejen do Bruselu, ale i zpět na členské země. Pokládám ho za vyjednaný, řekl Topolánek.
"Naše pozice je silná, náš návrh je oprávněný," prohlásila o polském postoji polská ministryně zahraničí Anna Fotygová. Varšava přes odpor většiny členů EU prosazuje větší váhu států střední a menší velikosti vůči velkým zemím Německu, Francii, Británii a Itálii.
Podle Sarkozyho zatím všech 27 členských států podporuje myšlenku zjednodušené smlouvy. Prezident nicméně připustil, že jednání nepostupují kupředu tak rychle, jak by si představoval. "Ano, věci se pohnuly. Stačí to? Pro tuto chvíli ne," řekl Sarkozy na tiskové konferenci.
Vrcholná schůzka bude o složité institucionální reformě společenství dál jednat v pátek a možná se summit protáhne až do soboty.
Již nyní je zřejmé, že se nový dokument oprostí od původního ústavního charakteru a státní symboliky. Tak si to mezi 27 členy Unie mimo jiné přeje Česká republika, Polsko, Británie a některé další státy, které se odvrátily od původně připravené euroústavy.
Na fotografii: Premiéři Jan Peter Balkenende, Tony Blair a Mirek Topolánek včera v Bruselu.
FOTO: REUTERS