Otevřít hranici! křičí běženci. Maďaři postaví další plot

Zahraničí
15. 9. 2015 06:15
Maďarští vojáci hlídkují u plotu na hranici se Srbskem.
Maďarští vojáci hlídkují u plotu na hranici se Srbskem.

Maďarská vláda kvůli migrační vlně vyhlásila krizový stav ve dvou oblastech na jihu země u hranice se Srbskem. Oznámil to zástupce vlády György Bakondi. Opatření má mimo jiné umožnit vyslání armády, aby pomohla policii střežit hranice. Očekává se, že tento krok schválí příští týden parlament. Budapešť také k nelibosti Bukurešti chystá plány na výstavbu plotu podél hranic s Rumunskem.

Anketa:

Německo nezvládá přívaly migrantů, které samo intenzivně láká, v politice k nim mění kurz a zavádí na svých hranicích kontroly. Souhlasíte s názorem, že to fakticky znamená krach politiky kancléřky Merkelové, které v Orientu přezdívají "máma uprchlíků", a že se nakonec ukáže, že částí Západu kritizované země středovýchodní Evropy mají ve svém přístupu k migrační krizi pravdu?

Návrh na vyhlášení krizového stavu počítá i s tím, že soudy budou přednostně řešit případy týkající se osob, které nelegálně vstoupí na maďarské území. Kromě toho by policie měla být zmocněna provádět domovní prohlídky bez soudního povolení, pokud bude mít podezření, že se v objektu nacházejí běženci.

Nová maďarská legislativa dělá starosti generálnímu tajemníkovi Rady Evropy Thorbjörnu Jaglandovi. Bude chtít, aby ho maďarský premiér Viktor Orbán ujistil, že jeho země nezapomíná na své mezinárodní závazky.

Šéf úřadu pro mimořádné události Bakondi na tiskové konferenci v jihomaďarském Szegedu řekl, že krizový stav se nově rozšiřuje na pásmo podél hranic z nynějších deseti metrů na 60.

Na maďarsko-srbských hranicích na takzvaném území nikoho vznikly tranzitní zóny, kde by měly být žádosti běženců vyřízeny během několika hodin. Ti, kdo žádost o úpravu svého právního postavení nepodají, se budou muset bezodkladně vrátit do Srbska. "Maďarské úřady rozhodly o 16 žádostech o azyl a všechny zamítly, dalších 32 jich zpracovávají," řekl Bakondi. Maďarská policie při pokusu o ilegální přechod hranic zadržela 174 lidí, které nyní čeká trestní stíhání. Za ničení pohraničních zábran nově hrozí až pět let vězení.

Během pondělka zadržela maďarská policie rekordních 9380 uprchlíků (ilustrační foto).Podle svědectví zpravodaje agentury Reuters se během dne stovky běženců shromažďovaly u bariéry z ostnatého drátu, kterou maďarské úřady vztyčily na hranici se Srbskem, a žádaly volný průchod. "Otevřít hranici!" skandovali.

Otevření hranice dnes požadoval také srbský ministr práce Aleksandar Vulin.
Právě do Srbska přitom chce Maďarsko uprchlíky vracet. S tím nesouhlasí nejen Bělehrad, ale také UNHCR. Mluvčí úřadu OSN Ruth Schöfflová řekla, že srbské úřady nejsou přes veškerou snahu připraveny zvládnout tak velký počet žadatelů o azyl a poskytnout jim odpovídající útočiště. Podle UNHCR je po maďarských opatřeních pravděpodobné, že se otevře nová cesta, kudy budou proudit lidé usilující o získání azylu v Evropské unii.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) varovala, že novým režimem na své hranici Maďarsko pravděpodobně porušilo své závazky vyplývající z ustanovení OSN a EU o azylu a uprchlících.

Maďarští vojáci hlídkují u plotu na hranici se Srbskem.Pokud to bude nutné, hodlá maďarská vláda postavit plot i podél hranice s Rumunskem, řekl šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó. Je podle něho potřebné takové plány připravit, protože pašeráci lidí působící u hranic se Srbskem kvůli tamní bariéře mění trasy a vlna migrantů se zřejmě přesune do směru Rumunska. Plot by začínal na maďarsko-srbsko-rumunském trojmezí a měl by "rozumnou délku", uvedl Szijjártó. Nevznikl by podél celé skoro 450 kilometrů dlouhé hranice, ale končil by po 25 kilometrech u řeky Maruše.
Rumunsko v reakci na plány Maďarů uvedlo, že "z politického hlediska nepovažuje stavbu plotu mezi dvěma členskými zeměmi EU, které jsou strategickými partnery, za politicky správné gesto".

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP , Muhammed Muheisen

Další čtení

ilustrační foto

Americký Kongres by nepodpořil invazi do Grónska, řekl přední demokrat v Kodani

Zahraničí
25. 4. 2025

Veřejnost se dnes v bazilice svatého Petra naposledy loučí s papežem Františkem

Zahraničí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Trump chce deportovat zločince s občanstvím USA. Zákony to zakazují

Zahraničí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ