Otevřte nacistický archiv, zní z Ameriky

Zahraničí
12. 4. 2007 12:41
bez popisku 7152
bez popisku 7152

Americký Senát vyzval šest evropských zemí k urychlenému otevření archivu dokumentujícího osudy obětí holocaustu v německém Bad Arolsenu. Příslušný protokol o zveřejnění dosud tajných dokumentů dosud neratifikovaly Německo, Lucembursko, Francie, Belgie, Itálie a Řecko.

Miliony stran materiálů v západoněmeckém Bad Arolsenu dokumentují osudy milionů nuceně nasazených osob, vězňů z koncentračních táborů a nezvěstných obětí hromadných vražd.

Horní komora Kongresu Spojených států ve svém středečním usnesení žádá, aby se státy zastoupené v mezinárodní komisi kontrolující přístup k archivům zasadily o zpřístupnění materiálů veřejnosti už při setkání příští měsíc v Amsterodamu.

Archiv dosud mohla využívat jen komise Mezinárodní pátrací služby Červeného kříže (ITS), kterou založila v roce 1943 britská odnož této organizace a dnes je v ní zastoupeno 11 států.

Zmiňovaná jedenáctičlenná komise na minulém zasedání rozhodla zahájit proces, který zpřístupní archivy do konce letošního roku. Protokol o zveřejnění dokumentů dosud ratifikovaly Velká Británie, Izrael, Nizozemsko, Polsko a Spojené státy.

Německo a Lucembursko tak chtějí učinit ještě před amsterodamským zasedáním dozorčí komise. Ve Francii a Belgii by se ratifikace mohla zdržet kvůli nadcházejícím volbám. V Itálii a Řecku se zdá být situace zatím nejistá.

Archivy byly drženy v tajnosti během šesti desetiletí, která následovala po druhé světové válce. Důležitost dokumentů se ukázala být zřejmější v posledních měsících, uvedla bez dalších podrobností agentura AP, která získala přístup k materiálům pod podmínkou, že nebude zveřejňovat plná jména obětí. "Otevření archivu v Bad Arolsenu je naléhavou záležitostí," uvedli ve svém prohlášení američtí senátoři.

V archivech z Bad Arolsenu se nachází kolem 30 až 50 milionů stran dokumentů, v nichž jsou zaznamenány osudy více než 17,5 milionu obětí nacistické persekuce, uvedli američtí senátoři ve své rezoluci.

Pátrací služba Červeného kříže se zajímá o osudy obětí nucených prací a hromadných vražd v nacistickém Německu. Hlavní náplní její činnosti dosud bylo shromažďovat kartotéky se záznamy nacistických organizací jako SS a listiny spjaté se správou koncentračních a vyhlazovacích táborů.

K údajům pak měli přístup jen bývalí vězni nebo jejich příbuzní, pro něž byly původně po válce vytvořeny. Otevření archivu v Bad Arolsenu bylo dlouho předmětem sporů kvůli problému ochrany osobních údajů. Archivy údajně obsahují tak rozmanité údaje, jako jsou zatykače gestapa, registr poprav v rakouském Mauthausenu či počítání vší v jednom koncentračním táboře ve Slezsku.

Foto: AP

Autor: ČTK

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ