Slovinský prezident Borut Pahor oznámil, že nenavrhne na post premiéra žádného kandidáta. Důvodem je neschopnost politických stran zajistit si nadpoloviční většinu v parlamentu. Poslanci mají nyní 14 dní na to, aby do funkce předsedy vlády navrhli jiné kandidáty, o jejichž jmenování pak budou rozhodovat v hlasování. V případě, že žádný z adeptů nezíská většinu, mohou se ve Slovinsku na podzim konat předčasné volby.
Parlamentní volby se ve Slovinsku konaly 3. června. Vítězná Slovinská demokratická strana (SDS) v kampani sázela na protiimigrační témata. Její šéf Janoz Janša, který v čele slovinské vlády stál už dvakrát, však nebyl schopen sestavit vládní koalici.
"Během vyjednávání s parlamentními skupinami jsem došel k závěru, že nikdo (z kandidátů) není schopný si zajistit dostatečnou podporu, aby byl zvolen premiérem," uvedl Pahor ve svém dopise parlamentu.
Parlament se tak zřejmě sejde znovu v pátek, kdy stanoví 14denní lhůtu, během níž poslanci mohou nominovat kandidáty na šéfa nové vlády. O jeho jmenování pak rozhodnou v hlasování, v němž musí budoucí premiér získat nadpoloviční většinu, tedy 46 z 90 hlasů. V případě, že nebude zvolen žádný z kandidátů, mají poslanci další dva dny na návrh nových uchazečů. Ke zvolení pak stačí schválení většinou přítomných poslanců.
Podle analytiků by nový premiér mohl být zvolen v posledním kole hlasování, jehož favoritem je Marian Šarec. Ten stojí v čele formace nazvané Kandidátka Mariana Šarece (LMŠ) a o možné vládní spolupráci začal s dalšími stranami vyjednávat hned po volbách. Koalici by pak kromě LMŠ mohly tvořit Sociální demokracie, Strana moderního středu, Strana AB (expremiérky Alenky Bratušekové) a Demokratická strana důchodců Slovinska (DeSUS). Dohromady mají v parlamentu 43 křesel.