Památník Rudé armádě v Sofii zrůžověl. Omluva za rok 1968

Zahraničí
21. 8. 2013 11:00
Přebarvený památník v Bulharsku.
Přebarvený památník v Bulharsku.

Netradičním způsobem si připomněla 45. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa bulharská Sofia. Místní památník sovětské armádě se totiž zbarvil na růžovo a přibyl na něm i nápis v českém jazyce: Bulharsko se omlouvá, informoval deník Sega. Na dalších stranách památníku pak jsou nápisy v bulharštině: Omluvte se a Praha ´68. Případem se zabývá policie.

Bulharsko bylo jedním z pěti států východního bloku, které do Československa před 45 lety poslaly své vojáky. Kdo za obarvením památníku stojí, zatím není jasné. Bulharský deník v této souvislosti poznamenal, že podobnými akcemi v Česku proslul výtvarník David Černý, který přebarvil v roce 1991 na růžovo rovněž památník sovětským vojákům - tank z druhé světové války.

Růžový tank v Praze roku 1991.Bulharský deník Dnevnik informoval, že kolem půl desáté dopoledne k sofijskému památníku přijela první policejní hlídka, která vyzvala lidi, kteří se zde v tu chvíli nacházeli, aby monument opustili. Později dorazili další policisté, kteří místo ohradili policejní páskou. Bulharské ministerstvo vnitra oznámilo, že se případem zabývá.

Jak poznamenala starostka Sofie Jordanka Fandakovová, u památníku jsou kamery a z jejich záznamů se dá zjistit, kdo má akci na svědomí. Záběry byly poslány policii. Starostka rovněž nařídila očistit monument.

Člověku, který památník pomaloval, hrozí obvinění z výtržnictví. Za něj může v Bulharsku dostat až dva roky vězení. U obyvatel Sofie vyvolala akce velký zájem a množství z nich k monumentu zamířilo, aby se u něj mohli vyfotografovat. Většina z těch, se kterými na místě mluvil reportér listu 24 časa, si nemyslí, že jde o vandalství. Považuje to za umění, jehož vzkaz naopak vyzdvihují.

Podobně velký zájem vyvolalo přebarvení památníku u bulharských médií. Svými dotazy následně zahltily zejména českou ambasádu v Sofii. "Přebarvení sochy je z právního hlediska striktně nezákonné. Vážíme si toho, že je toto výročí takto připomenuto, nicméně s touto formou se nemůžeme identifikovat," řekl zástupce velvyslance v Bulharsku Tomáš Chrobák. "Zatím těžko můžeme říci, kdo je autorem a zda se k tomu někdo přihlásí. Nejspíš asi ne," dodal.

Sofijský památník přitom nezískal nový vzhled poprvé. Například v roce 2011 se vojáci v bronzovém sousoší změnili v americké komiksové hrdiny Supermana či Wolverina ze ságy X-Men. Přibyl i Santa Claus a Ronald McDonald, symbol řetězce McDonald´s. Ruská vlajka, kterou vojáci drží v rukou, byla obarvena na americkou a pod tím vším byl bulharský nápis Držíme krok s dobou.

Loni v srpnu byly zase vojákům přikresleny barevné kukly na podporu dívek ze skupiny Pussy Riot. Stejné kukly měly ruské punkerky i během "punkové modlitby" v moskevském chrámu, za kterou si dvě z dívek odpykávají dvouletý trest odnětí svobody.

Většina z bulharských médií dnes v souvislosti s přebarvením památníků poznamenávala, že Bulharsko bylo první zemí, která na invazi do Československo trvala. V roce 1990 se ale za ni bulharský parlament omluvil a o sedm let později se pak osobně omluvil tehdejší bulharský prezident Petar Stojanov během své návštěvy Prahy.

Autor: ČTK Foto: ČTK , screenshot Sega

Další čtení

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025
Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ