Papež Benedikt XVI. se vyslovil pro státní zásahy do tržních mechanismů a podtrhl křehkost současného ekonomického systému a jeho institucí. Papež to uvedl v době, kdy se jedná o mezinárodní pomoci zadluženému Řecku a kdy se finanční trhy obávají státního bankrotu této země a finančních problémů dalších zemí jižního křídla eurozóny.
"Světová finanční krize ukázala křehkost současného ekonomického systému a institucí, které jsou s ním spojeny," řekl papež před účastníky XVI. plenárního zasedání Papežské akademie sociálních věd.
ČTĚTE TAKÉ: Americká oběť zneužívání žaluje Vatikán a papeže
Papež dostal laptop, ale nepoužívá ho. Raději pero
"Krize také ukázala chybu, která spočívá v myšlence, že trh je schopen samoregulace, bez státních zásahů a bez mezinárodních morálních opor," dodal.
Podle papeže je takový názor založen na omezené koncepci ekonomického života jako jakéhosi samoregulačního mechanismu, který uvádějí v činnost zájmy jednotlivce a jeho snaha o zisk. Takový názor podle něho ponechává stranou etickou podstatu ekonomiky, která je aktivitou vyvíjenou lidmi a pro lidi.
Loni v červenci papež vyzval k vytvoření světové politické autority, která by ozdravila ekonomiky zasažené krizí. Zároveň zdůraznil naléhavost reformy OSN, která by se podle něho mohla touto autoritou stát.
Ilustrační foto: ČTK/AP