Papež František: Pokoj světu, byť je rozdělen chamtivostí

Zahraničí
31. 3. 2013 11:18
Papež František při požehnání Městu a světu.
Papež František při požehnání Městu a světu.

Papež František ve svém tradičním velikonočním poselství vyzval svět k míru. Konkrétně zmínil konflikt v Izraeli, Sýrii či KLDR, vyslovil se také proti ničení přírody. Požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) pronesl pouze v italštině a na rozdíl od svých předchůdců vynechal pozdravy věřících v desítkách světových jazyků. Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu tedy letos nezazněla ani čeština.

V řeči, kterou František pronesl před 250 tisíc lidmi, popřál mír celému světu a zdůraznil přitom zejména konflikty na Blízkém východě. Vyzdvihl přitom "milovanou Sýrii", pro niž si přeje politické řešení občanské války, které by ukončilo utrpení obyvatelstva a uprchlíků. 

Palestince a Izraelce vyzval, aby našli odvahu k jednání a k urovnání dlouholetých sporů. Zmínil také Severní Koreu či africký stát Mali a odsoudil mimo jiné "nemorální" vyčerpávání přírodních zdrojů. 

"Pokoj celému světu, i když je rozdělen chamtivostí těch, co se ženou za snadnými zisky," řekl nejvyšší pontifik.

Papež František mezi věřícími.

Požehnání Městu a světu pak pronesl pouze italsky. Nenavázal tak na tradici zavedenou svými předchůdci, kteří zdravili věřící v desítkách jazyků. Podle médií tak zřejmě chtěl zdůraznit svou funkci biskupa římského, zároveň toto jeho rozhodnutí proslov výrazně zkrátilo.

Transparent-srdce s nápisem "Papeži Františku, milujeme tě. Krásné Velikonoce".

Papež Jan Pavel II. (v úřadu 1978-2005) po nástupu do čela církve žehnal zhruba ve třiceti jazycích, postupně však jejich počet zvýšil až na 60. Podobné množství jazyků používal i jeho nástupce Benedikt XVI., a to nejen ve velikonočním, ale také ve vánočním pozdravení. Když ve svém prvním vánočním poselství v roce 2005 několik jazyků vynechal, vyvolalo to velkou pozornost a církevní představitelé pak zdůvodňovali, že jej tlačil čas. 

František nyní slaví Velikonoce poprvé v úřadu hlavy katolické církve. Na svatém stolci sedí teprve dva týdny, od svého zvolení 13. března. V úvodu své promluvy z balkónu baziliky svatého Petra dlouze hovořil o Kristově oběti, kterou si křesťané o Velikonocích připomínají. Naléhavě se obrátil na věřící a vyzval je k přijetí milosti Kristova vzkříšení a boží lásky, která pomáhá "vykvést i vyprahlé zemi".

Svatopetrské náměstí plné věřících.

Vzkaz na Twitteru

Hod boží velikonoční je v křesťanském kalendáři svátkem Zmrtvýchvstání Páně, kdy se na základě biblického svědectví připomíná vzkříšení ukřižovaného Krista. Pro křesťany je neděle vrcholem Velikonoc, nejdůležitějších svátků církevního roku.

Kardinálové drží svíčky během bohoslužby vedené papežem.
 
Papež v sobotu večer sloužil velikonoční vigilie v bazilice svatého Petra, a v homilii během nich vyzval věřící, aby "vpustili vzkříšeného Ježíše do svého života". Totéž poselství zopakoval ve svém dnešním vzkazu na sociální síti Twitter. "I když jsi až dosud byl vzdálen Bohu, učiň malý krůček: on tě přijme s otevřenou náručí," stojí v něm dále.

Papež František slouží svou první velikonoční mši.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Duka se Slovákům omlouval za Čechy, kteří je poučují o demokracii, píší média

Zahraničí
5. 7. 2025

Miliardář Musk oznámil vznik nové strany v USA, ponese název Amerika

Zahraničí
5. 7. 2025

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ