Temná strana církve
Papež hovořil s ministryní o skandálu katolického sirotčince
25.08.2018 20:23 Aktualizováno 25.08. 21:23
Papež František se první den své návštěvy v Irsku setkal i s ministryní pro děti a mládež Katherine Zapponenovou. Podle mluvčího Vatikánu s ní hovořil i o bývalém katolickém sirotčinci ve městě Tuam, v němž před více než 50 lety zemřely desítky dětí kvůli podvýživě a špatné péči. U dublinského hradu v sobotu proti papežově návštěvě demonstrovala skupina lidí, kteří nesli transparenty s nápisem "Podporovatelé pedofilů jeďte domů".
Zapponenová hovořila s papežem o kauze bývalého sirotčince řádu Sisters of Bon Secours ve městě Tuam, kde vláda zvažuje vybudovat pomník. Loni tam byl nalezen hromadný hrob s ostatky řady dětí. Už o několik let dříve přinesla místní historička Catherine Corlessová podrobnou zprávu o úmrtí nejméně 796 dětí v letech 1925 až 1961 v tomto sirotčinci. Podle ní byla příčinou úmrtí mnoha dětí podvýživa a zanedbaná péče.
Katolická církev provozovala ve 20. století v Irsku s finanční pomocí státu mnoho sociálních služeb, včetně domů, v nichž svobodné těhotné ženy, včetně obětí znásilnění, rodily a zanechávaly své děti. Nevdané matky a jejich děti byly v silně katolickém Irsku terčem opovržení.
Kritice neušly ani azylové domy pro ženy
Další podobnou kauzou, za niž byla katolická církev v Irsku kritizována, je případ azylových domů Máří Magdaleny, kam byly umisťovány prostitutky, svobodné matky či ženy, které neodpovídaly konzervativním pravidlům tehdejší společnosti. Podle agentury AFP v těchto takzvaných Magdaleniných prádelnách pracovalo v letech 1922 až 1996 na deset tisíc žen zdarma, ženy byly navíc zneužívány a týrány.
Další temnou kapitolou irské církve byly ilegální adopce dětí, které provozovala agentura Cech svatého Patrika, patřící katolické kongregaci. Podle pozdějšího vyšetřování vystavila v letech 1946 až 1969 nejméně 126 falešných rodných listů.
Papež se setkal i s oběťmi zneužívání
Papež František se v sobotu také setkal s osmi irskými oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve. Strávil s nimi hodinu a půl, informoval mluvčí Vatikánu. Podle agentury AFP se setkání uskutečnilo v podvečer. První den dvoudenní návštěvy zakončí papež večer vystoupením na Světovém setkání rodin.
Server BBC přinesl i jména sedmi obětí, s nimiž se papež setkal. Byly mezi nimi i ženy. Jeden ze zúčastněných si přál zůstat v anonymitě. Už na úvod své návštěvy papež označil sexuální zneužívání kněžími za hanebné a pobouření, které vyvolalo selhání církve při řešení těchto případů, označil za oprávněné.
Papežovu návštěvu v Irsku provází kritika kvůli skandálům pedofilních kněží, jejich případy církev řadu let kryla či nedostatečně vyšetřovala. Podle agentury AFP se od roku 2002 přihlásilo přes 14 a půl tisíc lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve v Irsku.
V roce 2011 irská vláda zveřejnila zprávu, podle níž představitelé katolické církve v Irsku zatajovali případy sexuálního zneužívání dětí kněžími i poté, co se v polovině 90. let irští biskupové usnesli, že budou podezřelé případy hlásit policii.
Zneužívání nezletilých kněžími a zakrývání těchto zločinů církevními představiteli se v minulosti dělo i v jiných zemích, například v Chile. Také tam se letos v lednu papež setkal s několika oběťmi. Už v roce 2015 se podobné setkání uskutečnilo v americké Filadelfii.
Předcházela schůzka s prezidentem
Papež se už v Dublinu sešel mimo jiné s irským prezidentem Michaelem Danielem Higginsem a irským premiérem Leem Varadkarem. Později pozdravil dav novomanželů a zasnoubených párů u katedrály Panny Marie a posléze projel Dublinem v papamobilu. Poté navštívil také centrum pro bezdomovce provozované řádem kapucínů.
Papež už dorazil na stadion Croke Park, kde na něj čeká podle serveru BBC asi 82 a půl tisíc lidí. Ti se účastní Světového setkání rodin a už vyslechli vystoupení několika zahraničních hudebníků.
Za církev se omlouval
Papež František se už několikrát za nepravosti církevních představitelů v minulosti omluvil. Naposledy tak učinil v Irsku, kde označil sexuální zneužívání kněžími za hanebné. Už před návštěvou v pondělí zveřejnil Vatikán dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala.
Papež také řekl, že selhání církevních úřadů v této věci "zůstává zdrojem bolesti a hanby katolického společenství". Colm O'Gorman, který je jednou z obětí zneužívání, papežova slova označil za "urážku věrných katolíků". Podle O'Gormana katolíci nemají "důvod se stydět za zločiny Vatikánu a církevních institucí".
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.