Papež káže Britům, ti o něj příliš nestojí

Zahraničí
16. 9. 2010 07:00
Benedikta XVI. příliš nadšené uvítání nečeká.
Benedikta XVI. příliš nadšené uvítání nečeká.

Benedikt XVI. je prvním papežem, který přijíždí na oficiální návštěvu Británie. I když premiér David Cameron označil jeho čtyřdenní cestu za mimořádně významnou a historickou a přislíbil Benediktovi XVI. vřelé přijetí, papeže v Británii slavobrány zrovna nečekají.

Klíčovým faktorem je historické napětí mezi katolíky a anglikánskou církví, která se od Říma odtrhla v 16. století. Svou úlohu hrají i dozvuky pedofilních skandálů uvnitř katolické církve a také relativně sekulární charakter britské, a hlavně anglické, společnosti.

Postoj Britů vůči katolické církvi nebyl příliš odlišný ani v roce 1982, kdy zemi navštívil papež Jan Pavel II., ten ale přesto přitáhl statisíce nadšených věřících. Nedůvěru vůči katolíkům tehdy zastínilo charisma polského papeže, který byl vnímán také jako bojovník s komunismem.

Přípravy v glasgowském Bellahouston parku vrcholí.Návštěva Jana Pavla II. byla ještě neoficiální, teprve v roce 1982 byly obnoveny diplomatické vztahy mezi Británií a Vatikánem. Benedikt XVI. přijíždí na pozvání královny Alžběty II., hlavy anglikánské církve.

Výhodu osobního charismatu ani pověsti bojovníka s bolševikem ale Němec Benedikt XVI. nemá. O stínu jeho polského předchůdce hovoří i třeba to, že se Benedikt zúčastní také inaugurace londýnského Sportovního institutu Jana Pavla II.

Celebrity ano, deštníky nikoli

Navíc je papež obviňován, že neudělal dost pro vyšetření skandálů kolem zneužívání dětí. Na tři mše, které bude sloužit v Glasgowě, Londýně a Birminghamu pod širým nebem, se tak stále neprodaly tisíce lístků. Nezachraňuje to ani doprovodný program, v Glasgow mimo jiné zazpívá hrdinka talentové soutěže Susan Boyleová. Za svoje vstupné dostanou návštěvníci také "poutnický pas" a oficiální poutnické CD s mluveným slovem i hudbou, včetně dalšího finalisty Británie má talent, čtrnáctiletého Liama McNallyho.

V Glasgow zazpívá i věrná katolička Susan Boyleová, známá z Británie má talent.Na druhou stranu nečeká poutníky žádný komfort, platí zákaz deštníků, nebude kde sedět a z bezpečnostních důvodů budou muset na místě být pět hodin.

"Nebude to relaxování na pláži," vysvětluje deníku Guardian kardinál Keith O'Brien, vůdce skotských katolíků. "Zahrnuje to pokání; obětování času, obětování pohodlí, obětování vaší energie a tak dál. A vidím v tom také velké pozitivum."

Rozpaky Britů nad papežskou návštěvou naznačují i průzkumy. Podle ankety listu The Times 57 procentům lidí papežova návštěva nevadí, ale nejsou spokojeni s tím, že ji má platit také stát. Jednoznačně pro návštěvu je 14 procent lidí, proti papežově cestě je za každou cenu každý devátý. Padesát osobností, včetně herce Stephena Frye či spisovatele Terryho Pratchetta, takto v Guardianu podepsalo otevřený dopis, že by se papeži "nemělo dostat pocty státní návštěvy".

Miliony z daní

Náklady na papežovu návštěvu, odhadované na víc jak dvacet milionů liber (přes 600 milionů korun), bude platit z poloviny státní kasa. Katolická církev má podle BBC platit sedm milionů, neříká se však, zda se do této sumy započte i vybrané vstupné, respektive "poutnické příspěvky". Z nich budou vyjmuti ti, co si je nebudou moci dovolit, ujistil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.

Církev něco vydělá i na suvenýrech.Kromě vstupného má církev i další cesty, jak na návštěvě něco vydělat - na oficiální stránce http://www.thepapalvisit.org.uk/ je k dispozici řada oficiálních suvenýrů - vedle růženců či křížků také trička (od 15 liber) či za třicet liber náramek Swarovski.

Na 83 procent dotázaných si myslí, že katolická církev se nezachovala čestně, pokud jde o aféry kolem zneužívání dětí. Jednoznačně jsou Britové proti některým učením, která církev prosazuje. Podle 73 procent respondentů by měl papež přestat odmítat potraty, podle 79 procent by neměl být proti antikoncepci a 72 procent si myslí, že by ženy měly být vysvěcovány na kněze.

Úplně spokojení se stavem věcí nejsou ani britští katolíci. Anketa BBC ukázala, že polovina z nich si přeje uvolnit pravidla o celibátu, zatímco opačného názoru je 35 procent. A 62 procent britských katolíků se domnívá, že by ženy měly hrát v církvi větší úlohu.

Nedůvěra církví

V Británii žije asi 5,3 milionu katolíků, tedy necelých deset procent obyvatel. Katolíci v Severním Irsku jsou součástí irské katolické církve. K anglikánské církvi se v roce 2008 hlásilo 22,5 procenta lidí, zatímco k žádnému náboženství se nepřihlásilo 43,2 procenta.

Ženy, v dětství zneužívané kněžími, proti papeži demonstrují.Tradiční nedůvěru mezi oběma církvemi posílil loni sám Benedikt XVI. Usnadnil anglikánům nespokojeným s liberálním trendem své církve, aby přestoupili ke katolíkům. Přesto se papež bude snažit o vstřícnost k anglikánským souvěrcům. V pátek se zúčastní bohoslužby ve Westminsterském opatství v Londýně a se šéfem anglikánů, arcibiskupem z Canterbury Rowanem Williamsem, se bude modlit za jednotu křesťanů.

Benedikt XVI. přilétá dopoledne do skotského Edinburghu na setkání s královnou Alžbětou II., odpoledne slouží mši v Glasgow. V pátek a v sobotu bude v Londýně, kde povede večerní modlitby v Hyde Parku a setká se s premiérem Cameronem.

Vyvrcholením cesty bude v neděli v Birminghamu blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana. Teolog Newman, který žil v 19. století, byl jedním z nejznámějších konvertitů od anglikánství ke katolictví.

Další čtení

Papež František

Papež měl namále, hrozila mu smrt, svěřil se jeho lékař. Už ho chtěli nechat odejít

Zahraničí
25. 3. 2025

Nevěřte rozvracečům Evropy. Většina lidí je v EU ráda, vidí prospěch, říká průzkum

Zahraničí
25. 3. 2025

Trumpův tým omylem vyzradil novináři vojenské plány. Pozval ho na chat

Zahraničí
Aktualizováno: 25. 3. 2025 09:43

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ