Je to nejlepší „píárová" akce Vatikánu od vynálezu zázračného vyléčení. Že se Benedikt XVI. vyjadřuje v knize rozhovorů namísto toho, aby vydal další encykliku, svědčí o pochopení moderního mediálního světa, píše ve svém komentáři pochvalně německý magazín Der Spiegel.
A pokračuje: „Poprvé poskytl úřadující papež nějakému novináři interview v XXXL dlouhé knize, zavčasu k době adventní, kdy se prodává více knížek než kdy v celém roce.
Poprvé můžeme v knize číst, jak svatý otec vidí věci. Je to vlastně s údivem u papeže jako Benedikt XVI., narozeného jako Ratzinger, jehož seznam publikací je téměř stejně dlouhý jako registr hříchů irského kléru," konstatuje Spiegel.
Knihu rozhovorů nazvanou "Světlo světa. Papež, církev a znamení časů" představili v úterý ve Vatikánu. Benedikt XVI. v ní mimo jiné připouští, že by mohl být po více než sedmi stoletích první hlavou římskokatolické církve, která rezignuje na svou funkci, pokud již na úřad nebude stačit tělesně nebo duševně.
Posledním papežem, který o své vůli rezignoval, byl Celestýn V. Ten usedl na stolec v roce 1294, když mu bylo 85 let. Úřad opustil o pouhých pět měsíců později s prohlášením, že na úkol nestačí.
Papež v publikaci o 18 kapitolách zaujímá stanovisko k 90 nejrůznějším tématům, jež jsou z pohledu církve často kontroverzní. Zároveň nechává nahlédnout i do svého soukromí.
Z předem zveřejněných úryvků největší zájem veřejnosti i médií vzbudil fakt, že papež vůbec poprvé veřejně připustil možnost používat v některých případech kondomy k zastavení viru HIV. Oprávněnost používání kondomu se podle dodatečného papežova vyjádření vztahuje na osoby obou pohlaví poskytujících sex za úplatu, i když v knize původně hovořil pouze o mužských prostitutech.
Až dosud se oficiální Vatikán bránil jakékoli formě antikoncepce kromě abstinence a neschvaloval používání prezervativů ani v případech předcházení přenosným chorobám.
Krize církve
V souvislosti s rozruchem, který nastal ve sdělovacích prostředcích po zveřejnění několika úryvků této knihy, označil autor knihy, novinář Peter Seewald, za "směšné, ba trapné", že se mediální diskuse o knize povětšinou soustředí na otázku prezervativů.
"Papež v knize mluví o krizi v církvi i ve světě, o existenci a trvání společnosti. Apeluje na lidstvo a poukazuje na to, že planeta už nemůže dále žít tak jako doposud. Vysvětluje, že kvůli budoucnosti můžeme a musíme změnit život této planety a civilizované společnosti. Toto je opravdu velké téma.
Svět však diskutuje o otázce kondomů. "Vím, že je to otázka důležitá. Proto jsem ji položil a papež odpověděl velmi přesně a konkrétně," uvedl Seewald.
„Diskutujeme o tom, zda papež připouští kondom či nikoli, a všichni přitom víme, že není věcí papeže povolovat prezervativ či nikoli, nýbrž poukazovat na morální principy, mluvit o tom, jak společnost chápe sexualitu, a klást otázku, zda má sexualita co do činění s láskou," zdůraznil německý novinář.
"Papež souhlasil s vydáním knihy rozhovorů, aby odpověděl na otázky dnešní doby," prohlásil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi při prezentaci knihy. V interview prý papež záměrně volil jednoduchou hovorovou řeč pro přiblížení textu běžným čtenářům.
Islám i gayové
Rozhovory vedené mezi papežem a Peterem Seewaldem se věnovaly například i otázce islámu. Benedikt XVI. odmítl jako projevy netolerance například zákaz nošení burky ve Francii nebo referendum Švýcarů o zákazu stavby mešit a minaretů v jejich zemi.
Papež se v knize vyjadřuje rovněž k homosexualitě, která podle něj může být pro člověka "velkou zkouškou", nicméně nikdy prý nemůže být považována za morální. "Je to něco, co jde proti přirozenosti, kterou Bůh původně chtěl," konstatuje papež.
Zdůraznil také, že kněží nemohou být gayové. Výběr kandidátů na kněžský úřad musí být proto podle něj velmi důkladný.
Papež je kontroverzní ve všech možných oblastech a někdy také hodně mimo. Jeho chápání pluralismu a popkultury, neodarwinismu či technik genetiky, jeho všeobecná podezíravost vůči moderně je ve značné míře na pováženou. Avšak přesto je hodná zamyšlení, komentuje dále knihu Spiegel.
Publikace "Světlo světa. Papež, církev a znamení časů" je první knižní podobou rozhovorů papeže od jeho nástupu do čela katolické církve v roce 2005. Přeložena je do 18 jazyků, zatím vyšla v osmi a tři další jazykové verze vyjdou v brzké době. Český překlad této knihy se už také připravuje. Vydá ji brněnské nakladatelství Barrister and Principal zřejmě do konce tohoto roku, informoval Vatikánský rozhlas.