Pro Rakousko je to událost roku, pro papeže Benedikta XVI. jediná oficiální návštěva evropské země v letošním roce. Nadcházející třídenní pobyt nejvyššího představitele katolické církve je proto u sousedů předmětem velkého zájmu a pozornosti.
Papež bude v Rakousku od pátku do neděle a každý den má na programu jednu velkou akci a "demonstrovat důvěru a harmonii".
V pátek pojede "papamobilem" centrem Vídně na náměstí Am Hof a posléze na Židovské náměstí, kde se s věřícími pomodlí a uctí památku obětí holocaustu.
V sobotu navštíví nejslavnější rakouské poutní místo Mariazell a bude tam sloužit dvě bohoslužby.
V neděli papežova návštěva vyvrcholí mší a kázáním ve Svatoštěpánské katedrále v srdci Vídně. Další body programu jsou určeny jen omezenému okruhu pozvaných účastníků.
Pro Bavora Josepha Aloise Ratzingera (80), který druhým rokem nosí papežské jméno Benedictus XVI., je to cesta na dobře známá místa. Po tři desetiletí jezdil do Rakouska pravidelně na dovolenou, hlavně do Solnohradska. Miluje prý i rakouskou kuchyni, která se nijak neodlišuje od bavorské, a vyslovil přání, aby mu byla přichystána jen prostá místní jídla.
Během návštěvy se nechystá žádná recepce, papež se má stravovat v soukromí vídeňské nunciatury, kde bude také nocovat.
Hostitelé mají nejen obavy o bezpečnost vzácného hosta, ale vážné starosti jim způsobuje i předpověď počasí. Má být nepříznivé, vytrvalý déšť má provázet i prudký nárazový vítr.
O bezpečí hosta by mělo být dobře postaráno: v akci bude celkem 2200 policistů, 150 příslušníků elitních jednotek Cobra i desítky členů vatikánské Švýcarské gardy, na střechách budou ostřelovači a ve vzduchu nepřetržitě několik vrtulníků.
Bezpečnostní i dopravní opatření však prý budou menší než při květnové návštěvě ruského prezidenta Vladimira Putina, o loňském pobytu amerického prezidenta George Bushe ani nemluvě.
I když je papežův pobyt pro Rakousko návštěvou roku, nečekají se při jeho veřejných vystoupeních žádné statisícové davy jako při pobytech jeho předchůdce Jana Pavla II. Polský velekněz byl v Rakousku v letech 1983, 1988 a 1998. Čtvrtou návštěvu v roce 2004 mu už znemožnilo podlomené zdraví.
Při návštěvě Benedikta XVI. by v sobotu v Mariazellu mělo být třicet tisíc poutníků (nejvíc ze zahraničí, a to přes tisíc, se očekává ze Slovenska), v neděli na Svatoštěpánském náměstí asi čtyřicet tisíc věřících.
Kolik lidí bude v pátek při uvítání v ulicích Vídně, to si zatím nikdo netroufl odhadnout. Ale i když mohou školáci na žádost rodičů dostat volno, čekají se "jen" desítky tisíc lidí.
Menší zájem souvisí i s postupným odklonem Rakušanů od katolicismu a jejich vlažným přístupem k víře. Podle křestních listů jsou sice tři čtvrtiny obyvatel alpské republiky katolíky, každoročně jich však desetitisíce z církve vystupují a podle nejnovějšího průzkumu se jich ke katolické církvi přihlásilo už jen 67 procent. Jen čtrnáct procent z nich však například pravidelně chodí do kostela. I Rakousko kromě toho pociťuje nedostatek kněží, jejichž věkový průměr je navíc značně vysoký.
Jiný průzkum ukázal, že čtyřicet procent Rakušanů hodlá návštěvu papeže zcela ignorovat a jen tři procenta vyjádřila zájem spatřit ho na vlastní oči. Většina ostatních se spokojí se sledováním televize, která připravila z návštěvy 16 hodin přímých přenosů.
Na snímcích: (1) svíce prodávané ve Vídni u příležitosti papežovy návštěvy; (2-3) plakáty v deštivých vídeňských ulicích, 5. září 2007.
Foto: AP