Přijetí poutníků
Papež: Nezapomínejme na bolest z vyhlazování Romů
11.06.2011 18:00
Papež Benedikt XVI. vyzval Evropu, aby nezapomínala na "příliš málo uznávanou" bolest z vyhlazování Romů v nacistických táborech a aby Romy uchránila v budoucnosti od všeho "trýznění".¨
Při historickém přijetí téměř dvou tisícovek romských poutníků ve Vatikánu vyzval také Romy, aby se dobře integrovali a začali s Evropou psát novou stránku dějin.
Masové vyvražďování Romů za nacismu je podle papeže "ještě málo známým dramatem" a evropské svědomí nemůže na takovou bolest zapomenout. "Ať váš lid již nikdy není terčem trýznění, odmítání nebo pohrdání," cituje agentura AFP z papežova projevu. Benedikt XVI. připomněl, že ve vyhlazovacích táborech byly barbarským způsobem zabity "tisíce žen, mužů a dětí".
Upozornil, že také Evropa, která považuje rozmanitost národů a kultur za bohatství, nabízí Romům nové možnosti. "Vážné problémy a předsudky přetrvávají (...) Vaši synové mají právo na lepší život," zdůraznil papež. "Vyzývám vás, drazí přátele, pojďme napsat spolu novou stránku dějin pro váš lid a pro Evropu!"
Papež vyzval Romy k účinné a loajální spolupráci, aby se jejich rodiny důstojně začlenily do evropské občanské společnosti.
Důležitost vzdělání
Za velmi důležité označil vzdělání. "Mnozí z vás jsou mladí a přejí si vzdělávat se a žít s ostatními a jako ostatní," řekl. "Důstojné bydlení a práce, vzdělání pro děti, to jsou základy, na nichž je třeba budovat integraci," dodal.
Romští a další poutníci, z nichž dvě třetiny jsou z Itálie, přijeli do Říma na oslavy 150. výročí narození Roma španělského původu Ceffirina Gimenéze Malla, kterého v roce 1997 papež Jan Pavel II. prohlásil za blahoslaveného.
Papež vyslechl svědectví čtyř lidí, kteří přežili koncentrační tábory: staré Romky rakouského původu, která přežila Osvětim a Bergen-Belsen, dvou mladých mužů, kteří vyrostli v táborech v Římě, a romské dcery původem ze Slovenska. Papež také varoval poutníky před sektami a zdůraznil: "Církev je domov pro vás pro všechny."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.