Papež odvezl z Lesbu do Vatikánu dvanáct muslimských uprchlíků

Zahraničí
16. 4. 2016 14:55
Papež František.
Papež František.

Papež František při několikahodinové návštěvě uprchlického tábora na řeckém ostrově Lesbos vyzval spolu s představiteli pravoslaví, aby se mezinárodní společenství zasadilo o ochranu lidských životů a o pomoc běžencům. S sebou do Říma vzal tři syrské muslimské rodiny, celkem dvanáct lidí, šest z nich jsou děti.

"Uvidíme mnoho lidí, kteří trpí, kteří nevědí, kam jít, a kteří musejí utíkat. Navštívíme také hřbitov, kterým je moře. Tolik lidí v něm zahynulo...," řekl papež během letu do Řecka. Na letišti na něj čekali konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., hlava řecké pravoslavné církve arcibiskup aténský Hieronymos II. a řecký premiér Alexis Tsipras. Společně se pak vydali do uprchlického tábora Moria.

Nejvyšší představitel římskokatolické církve řekl, že rozhodnutí vzít s sebou 12 syrských uprchlíků bylo "čistě humanitární" gesto, nikoli politický čin. Dodal, že tuto myšlenku mu vnuknul před pouhým týdnem jeden z vatikánských činitelů. Okamžitě ji vzal za svou, protože zcela odpovídala poselství o lidskosti, které chtěl svou cestou na Lesbos předat.

Anketa:

Pomohli byste uprchlíkům, ať už finančně, nebo materiálně?

Z televizních záběrů a zpráv médií bylo patrné, že návštěvu doprovázely silné emoce. Mnozí běženci při setkání s papežem propadli v pláč, další před hlavou katolické církve poklekli, jiní vyprávěli o svém osudu.

František se setkal s několika stovkami uprchlíků, s některými poobědval. Přivítal se také s dětmi, od jedné z dívek přijal obrázek, který si chce vystavit na pracovním stole.

"Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství," řekl František. Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.

K papežově výzvě se připojili i oba představitelé pravoslavných církví. "Naneštěstí to není poprvé, co kritizujeme politiky za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky," řekl aténský arcibiskup. Dodal, že ve výtkách hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Vyzval také OSN, aby se tragické situaci věnovala.

Odpoledne trojice církevních představitelů podepsala společnou deklaraci k ochraně lidských životů a k soucitu s uprchlíky. V dokumentu se obrací na politické vůdce, aby všemi prostředky zajistili, že každý, obzvláště křesťané, může zůstat ve své vlasti a požívat zde základní práva na život v míru a bezpečí. Dokument rovněž konstatuje, že setkání trojice náboženských hlav bylo zamýšleno jako pomoc a povzbuzení těm, kteří hledají azyl, a také těm, kteří běžencům pomáhají.

Zhruba po šesti hodinách na Lesbu papež z ostrova odletěl zpět do Říma. S sebou odvezl tři syrské muslimské rodiny, dvě z Damašku a jednu z východosyrského Dajr az-Zauru. Péči o ně převezme Vatikán, zpočátku se o ně bude starat církevní komunita Sant Egidio.

Na ostrově Lesbos je nyní asi 4100 běženců, většinu z nich čeká vyhoštění do Turecka na základě ujednání, které Evropská unie s Ankarou uzavřela. V celém Řecku je pak přes 53 tisíc uprchlíků.

Pomoc uprchlíkům je jednou z priorit Františkova pontifikátu. I jeho první cesta mimo Řím po nástupu do úřadu v roce 2013 byla spojena s uprchlíky. Vedla na sicilský ostrov Lampedusa, přes který také připlouvají do Evropy tisíce migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ