Papež: Zavražděný francouzský kněz byl mučedník

Zahraničí
14. 9. 2016 10:01
Papež František.
Papež František.

Francouzský kněz Jacques Hamel, kterého koncem července zavraždili v kostele na severozápadě země dva teroristé, byl mučedník. Během zvláštní mše k uctění památky zabitého duchovního to ve Vatikánu řekl papež František. Zároveň naznačil, že by se zabitý kněz mohl stát svatým.

"V církvi je v této době více křesťanských mučedníků než v prvních staletích," uvedl papež při bohoslužbě, kterou sloužil ve své rezidenci v Domě svaté Marty. Dnešní křesťané podle něj mnohdy trpí, jsou "vězněni, mučeni, zabíjeni, protože se nechtějí zříct Ježíše Krista," řekl papež.

Papež označil Hamela za "dobrého, mírného a přátelského" člověka, jenž byl zavražděn "jako nějaký zločinec". "Musíme se modlit. Byl to mučedník, a mučedníci jsou blahořečeni," dodal František v kázání, kterému naslouchali poutníci z oblasti Rouenu, kde kněz působil.

Blahořečení je v římskokatolické církvi jedním z prvních stupňů v procesu vedoucímu ke svatořečení. Pro blahořečení je obvykle nutné prokázat zázrak, ale tato podmínka nemusí být splněna, pokud kandidát zemřel jako mučedník.

Pětaosmdesátiletého kněze zavraždili dva teroristé, kteří vtrhli do kostela v Saint-Étienne-de-Rouvray u Rouenu. V zajetí kromě toho drželi šest lidí. Teroristická organizace Islámský stát (IS) krátce poté zveřejnila video, na němž oba útočníci přísahají věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Gregorio Borgia

Další čtení

ilustrační foto

V USA se zase střílelo na univerzitě. Zatím jsou dva mrtví, další v kritickém stavu

Zahraničí
14. 12. 2025

Střelba na Brownově univerzitě v USA zasáhla mnoho lidí. Mrtvé sčítají

Zahraničí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:41

Pět mužů chtělo v Německu autem zaútočit na vánoční trh. Zatkli je

Zahraničí
Aktualizováno: 14. 12. 2025 01:44

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV