Zelený Benedikt
Papeže v Británii platilo i klimatické ministerstvo
06.10.2010 07:01
Papežova zářijová návštěva Velké Británie vzbudila řadu kontroverzí, další kritika se teď snesla na její financování. Částkou přes tři a půl milionu liber byla dotována z rozpočtů pro životní prostředí a energii, ačkoliv na tato témata řeč přišla zcela neznatelně.
Už dopředu si kritici stěžovali, že vláda doplácí první oficiální státní návštěvu hlavy katolické církve deseti miliony liber ze státní kasy (přes 28 milionů korun), plus zvlášť účtované náklady policie. Teď vyšlo najevo, že bezmála pětinu z toho hradilo ministerstvo energie a klimatických změn. To se přitom potýká s výraznými škrty a hrozí mu i zrušení, napsal deník Guardian.
Byť mělo návštěvu v gesci, zaplatilo ministerstvo zahraničí pouze tři čtvrtě milionu, zbytek si rovnoměrně rozdělilo pět dalších úřadů, jež byly údajně na návštěvě zainteresovány. Kromě zmiňovaných je to ještě ministerstvo školství, ministerstvo mezinárodního rozvoje, ministerstvo místní správy a ministerstvo životního prostředí, potravin a venkova.
Podle ministerstva zahraničí má Vatikán "proaktivní stanovisko" k otázkám životního prostředí a papežská návštěva měla "vyzdvihnout problém klimatických změn nejen coby otázku ekonomie a energetické bezpečnosti, ale také sociální spravedlnosti, správy přírody a soužití člověka". Ministr energie a klimatických změn Chris Huhne se vskutku setkal s kardinálem Turksonem, který ve Vatikánu podobnou problematiku řeší, obsah své diskuse však nezveřejnili.
Téma letmo zmínil Benedikt XVI. v proslovu k poslancům, lordům a náboženským vůdcům: "Svatý stolec se také těší, že bude se Spojeným královstvím objevovat nové způsoby propagování environmentální zodpovědnosti, ku prospěchu všem." Víc podle Guardianu papežská návštěva k životnímu prostředí nepřispěla.
Podle šéfky Strany zelených, Caroline Lucasové, papež není zrovna znám diskusemi o klimatických změnách. "V době přísných rozpočtových škrtů, kdy ministerstvo samo bojuje o přežití, se zdá celkem zvláštní, aby tyto úřady musely přispívat na papežskou návštěvu, která se zdá mít jen málo nebo vůbec nic společného s prosazováním cílů o klimatických změnách."
Jonathan Porritt, bývalý šéf Výboru pro udržitelný rozvoj, který byl v červenci v rámci škrtů zrušen, je ještě přímočařejší. "Můj komentář pro ministry je ‚řekněte deset Zdrávasů a rozmyslete si znovu své priority‘." Absurdní jsou náklady i podle Grace Bennettové z Micropower Council, věnující se obnovitelné energii v malém měřítku.
Zelený Vatikán
Papežský stát nicméně "zelené" politice fandí. Střechu posluchárny Pavla VI. pokrývá 2700 solárních panelů, které věnovala německá společnost Solar World. Další štědrý dárce zase v jednom maďarském národním parku vysadil tolik stromů, kolik je potřeba na vyrovnání všech vatikánských emisí.
V roce 2014 se pak nejmenší země planety má stát prvním státem stoprocentně poháněným obnovitelnými zdroji, to když se otevře stomegawattová sluneční elektrárna v hodnotě 500 milionů eur (dvanáct miliard Kč). Přebytky se prodají v Itálii, zařízení dodá elektřinu čtyřiceti tisícům domácností. Ani ne do deseti let by se tak při současných cenách energií pokryly náklady.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.