Benedikt XVI. dnes jako první papež po více než 600 letech odchází ještě za života ze svatopetrského stolce. Co všechno se pro něj po odchodu z čela katolické církve změní? Na základě materiálu stanice BBCa dalších zdrojů přinášíme odpověď na to, jak budou nyní vypadat dny pontifika na odpočinku.
Jméno a titul
Papež bude užívat titul "emeritní papež" nebo "emeritní pontifik římský". Ponechá si své papežské jméno Benedikt XVI. a nebude se vracet k občanskému jménu Joseph Ratzinger. Jako oslovení se dál bude užívat "Jeho Svatost" - bude to tedy stejná praxe, jaká panuje třeba při oslovování amerických prezidentů. Všechny bývalé hlavy Spojených států se oslovují "pane prezidente", i když už jsou mimo úřad.
Nový domov
Benedikt bude nyní asi tři měsíce pobývat v letním sídle papežů v Castel Gandolfo. Pak se přesune do bývalého kláštera Mater Ecclesiae v jihozápadní části Vatikánu, který se pro jeho potřeby upravuje. Podle zpráv médií tam budou vatikánští zahradníci pečovat o 500 čtverečních metrů velkou zeleninovou zahradu a ovocný sad, aby si emeritní papež mohl dál dopřávat oblíbenou pomerančovou marmeládu z vlastních zdrojů.
Oblečení
Benedikt bude nosit prosté roucho v papežské bílé barvě, neobleče si tedy obyčejnou černou kněžskou kleriku ani kardinálskou červenou.
Ve skříni zůstanou i všechny oblíbené doplňky, například extravagantní klobouky. Namísto červených bot si obuje ručně šité hnědé boty, které dostal od mexických ševců během své loňské návštěvy.
Prsten
Takzvaný Rybářův prsten (plus pečetidlo), na němž je reliéf svatého Petra, papežovo latinské jméno a který symbolizuje autoritu hlavy katolické církve, se tradičně rozbíjí po smrti papeže. Stane se tak i nyní pomocí speciálního stříbrného kladívka. Vyjadřuje se tím konec vlády Svatého otce nad církví.
Současně jde o praktické opatření, jež má zabránit padělání papežských dokumentů. "Předměty úzce spjaté s petrským úřadem musí být zničeny," sdělil Vatikán. Rozlomí se také Benediktova pečeť. Zničení pečetního prstenu také zajišťuje, že nemůže být zneužit.
Povinnosti
Emeritní papež nebude mít žádné úřední ani oficiální povinnosti. Nezúčastní se konkláve, které bude volit jeho nástupce. Protože ale během svého pontifikátu jmenoval 67 ze 115 kardinálů, kteří se volby zúčastní, bude mít na jejich rozhodování přinejmenším nepřímý vliv.
Život v ústraní
Po oznámení rezignace papež řekl, že se po odchodu z úřadu bude modlit za církev. Jeho bratr Georg Ratzinger prozradil, že Benedikt by určitě rád poskytl radu svému nástupci, pokud by o ni nový papež stál. Velký díl času bude Benedikt věnovat četbě a studiu: po svém zvolení v roce 2005 si ostatně nechal do svého apartmá přivézt rozsáhlou knihovnu o 20 tisících svazkůh.
Nejspíš se bude více věnovat i svým zálibám - hře na klavír, sledování oblíbených černobílých komedií a kočkám. V klášteře Mater Ecclesiae už na něj jedna kočka čeká, jmenuje se Contessina (Komtesa).
Sociální média
Papežův nedávno založený oficiální účet na Twitteru přestane fungovat. Jedním z posledních vzkazů tak zřejmě zůstane jeho středeční přání "Kéž by každý mohl zakusit radost být křesťanem a být milován Bohem, který se pro něj vzdal svého syna". Pravděpodobné je, že na Twitteru ještě dnes přibude jeho rozloučení. Počínaje pátkem bude Vatikán komunikovat skrze účet generálního sekretáře.
Zlatý padák
Ačkoli Benediktovy plány na penzi jsou skromné, bude jako biskup na odpočinku moci využívat velkorysé zdravotní péče a nejspíš se o něj dál budou starat jeho dosavadní lékaři. Provoz domácnosti zřejmě bude jako dosud zajišťovat skupina německých řádových sester, která ho provázela už během pontifikátu.
Například emeritním kardinálům kurie se poskytuje "strava a byt" plus velmi skrovná renta. U Benedikta je to ale trochu jiné, také proto, že papeži jako absolutnímu vládci patří celý Vatikán. I kdyby mu nějaké peníze církev vyplácela, obešel by se bez nich, protože má mimo jiné slušné příjmy z prodeje svých knih.
Protože v moderních církevních dějinách je Benedikt prvním papežem, který se stahuje z úřadu, neexistuje žádný precedent, jak by se o něj měla církev postarat. Je však zvykem, že každá diecéze se stará o zabezpečení duchovních na odpočinku a bezpochyby se dobře postará i o emeritního papeže.
Georg Gänswein
Benediktův osobní sekretář zůstane dál na svém místě, zároveň ale bude pracovat i pro nového papeže.
Neomylnost
Idea papežské neomylnosti je často špatně vykládána. Neplatí totiž, že by papež byl neomylný ve všem, co dělá a říká. Ve skutečnosti
První vatikánský koncil v roce 1870 stanovil, že "neomylnost" se vztahuje pouze na výroky "ex kathedra", tedy autoritativní výroky vztahující se na celou církev. Benedikt této možnosti neomylného výroku nikdy nevyužil a po odchodu z úřadu už samozřejmě ani nevyužije.
Kdo pobvede církev bez papeže?
I když papežský stolec dnes večer po odstoupení dosavadního papeže Benedikta XVI. osiří, nezůstane katolická církev bez vedení. Otěže Vatikánu na krátké období do zvolení nového pontifika převezme kardinál komoří, jeden z nejvyšších hodnostářů papežské kurie.
Právě k osmasedmdesátiletému Tarcisiu Bertonemu, který je zároveň vatikánským státním sekretářem, se nyní bude upínat zrak věřících - bude totiž svolávat konkláve a řídit volbu papeže. V době takzvané sedisvakance, tedy prázdného papežského stolce, se statutární hlavou Vatikánu automaticky stane kardinál komoří (camerlengo).
Nyní se ale bude náplň jeho práce poprvé po dlouhých staletích poněkud lišit, protože papež tentokrát nezemřel, ale rezignoval. Odpadá tedy například jeden z dříve neopominutelných úkolů: oficiální ověření papežova úmrtí a organizace pohřbu.
Podle staré tradice musel komoří ověřovat smrt papeže tak, že přistoupil k lůžku mrtvého a ťuknul ho stříbrným kladívkem třikrát do čela. Pak měl stejným kladívkem před kolegiem kardinálů zničit pečeť papežského prstenu.
Bertone má díky Benediktovu nezvyklému rozhodnutí o něco lehčí postavení. Na všechny své nadcházející povinnosti se může už třetí týden připravovat, a proto se čeká, že organizace konkláve poběží velmi rychle. Bezprostředně po papežově odchodu nicméně musí komoří zapečetit papežovu pracovnu a jeho soukromé pokoje.
Může se komoří Svatého otce stát papežem?
Úřad kardinála komořího byl vytvořen v 15. století. Od roku 2007 jím je Tarcisio Bertone, který se vzhledem ke svému věku rovněž může aktivně zúčastnit konkláve. Právě Bertoneho jméno bylo jedním z těch, která média zmiňovala v širším okruhu favoritů na budoucího papeže.
V historii se už dvakrát stalo, že papežem byl zvolen právě komoří: roku 1878, kdy na papežský stolec usedl Lev XIII., a roku 1939, kdy v čele katolické církve stanul Pius XII.
Tarcisio Pietro Evasio Bertone se narodil 2. prosince 1934 v Romano Canavese v severoitalském kraji Piemonte, jehož hlavním městem je Turín (Bertone je nadšený fanoušek tamního fotbalového týmu Juventus).
Jako mladý vstoupil do řádu salesiánů a dal se na studia filozofie a teologie v Turíně a Římě. Promoval z kanonického práva prací o papežovi Benediktu XIV.
V roce 1960 byl vysvěcen na kněze, poté například přednášel jako profesor morální teologie a kanonického práva na salesiánské univerzitě v Římě a v letech 1989 až 1991 byl rektorem salesiánské univerzity.
V roce 1991 byl Bertone jmenován arcibiskupem ve Vercelli v Piemontském kraji, kde působil až do roku 1995. V roce 1988 patřil do skupiny kněží, kteří doprovázeli tehdejšího kardinála Josepha Ratzingera při jednání o smíření s dnes již zesnulým arcibiskupem Marcelem Lefebvrem, který byl exkomunikován. Od roku 1995 pracoval v Kongregaci pro nauku víry, kterou tehdy vedl kardinál Joseph Ratzinger (pozdější papež Benedikt XVI.).
V tomto vatikánském "ministerstvu", které se zabývá otázkami morálky a doktríny víry, zastával Bertone druhou nejvyšší pozici. Začátkem roku 2002 musel mimo jiné řešit problém, jak obnovit důvěryhodnost katolické církve v USA po skandálu s případy sexuálního zneužívání dětí kněžími.
V roce 2002 se stal Bertone janovským arcibiskupem a kardinálem byl jmenován v roce 2003. O dva roky později byl jedním z volitelů papeže a v červnu 2006 byl jmenován vatikánským státním sekretářem. V roce 2009 doprovázel papeže Benedikta XVI. na jeho návštěvě České republiky.
Hrozí válka kardinálů?
"Myslím, že dojde k válce," říká autor Benediktovy biografie Andreas Englisch. Na jedné straně jsou podle něj Italové, kteří se budou snažit získat papežský úřad zpět do italských rukou. Proti nim stojí globalizační frakce, která argumentuje: "Po Polákovi a Němci to musí jít dále stejně globálně."