Francie je zatím v Evropě osamocená ve své podpoře vojenského úderu proti Sýrii, který má být trestem za údajné nasazení chemických zbraní. Od počátku tohoto týdne Paříž kontaktuje evropské partnery a šéfku unijní diplomacie Catherine Ashtonovou s nadějí na možnou společnou reakci Evropské unie. Situace je ale nepřehledná.
Podle zdrojů francouzské agentury by Paříž podpořila i takové společné prohlášení EU, které by "operační" podporu vojenskému úderu přímo neposkytlo. Alespoň by se ale mohlo vyhnout formulacím, které by spojovaly intervenci s mandátem Rady bezpečnosti OSN.
Její souhlas vzhledem k odmítavému stanovisku Ruska a Číny Francie považuje za nereálný.
Paříž je v Evropě vcelku osamocená, pokud jde o vojenskou akci proti Damašku. Berlín účast ve vojenském zásahu vyloučil, proti akci se vyslovil i britský parlament. Jeho zamítavé rozhodnutí obratem ruky podpořila Belgie, považovaná za blízkého francouzského spojence.
Itálie a Španělsko trvají na tom, že protisyrská akce musí podléhat souhlasu OSN.
Trestný úder proti Sýrii neschvaluje ani česká politická reprezentace. Premiér v demisi Jiří Rusnok je proti útoku na Sýrii, akci nepodporuje ani prezident Miloš Zeman. Česká diplomacie dala najevo, že za jedině účinné považuje diplomatické a mírové řešení vnitrosyrského konfliktu.
Jednoznačně pro zásah v Sýrii jsou z evropské osmadvacítky podle agentury AFP Chorvatsko, Dánsko, Řecko, Lotyšsko, Rumunsko a Kypr. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes nicméně popřel, že by Paříž byla ve svém stanovisku izolovaná.
"Akci podporuje Liga arabských států (i ta je ale rozhádaná). Kromě toho nás podporuje řada evropských zemí, i když se do samotné akce zapojit nehodlají. Koalici rozšiřujeme," řekl ministr rozhlasové stanici France Info.
Konečnou bilanci stoupenců a odpůrců zásahu by francouzská diplomacie mohla upřesnit o víkendu během neformální schůzky ministrů zahraničí EU v litevském Vilniusu.
Francouzské stanovisko na schůzce bude podporovat i americký ministr zahraničí John Kerry, který je na jednání unijních ministrů přizván.
Rozdělená je i samotná Francie. Pravicová opozice jen obtížně hledá jednotné stanovisko, rozděleni v názorech jsou i socialisté. Zelení jsou pro úder, proti zásahu je krajní levice i pravice.