Parlament snad přestane být tržištěm a boxerskou arénou

Zahraničí
24. 10. 2014 10:50
Ukrajinská vesničanka trhá volební plakát. Asi se jí nelíbí kandidát.
Ukrajinská vesničanka trhá volební plakát. Asi se jí nelíbí kandidát.

Bezmála rok po začátku masových prozápadních demonstrací v Kyjevě půjdou v neděli Ukrajinci k volebním urnám, aby stvrdili únorový pád proruského režimu a přiblížili zemi západním hodnotám a evropským finančním zdrojům. Podle Kyjeva mají volby přinést novou energii pro zachování jednoty země zmrzačené ruskou anexí Krymu a válkou; hlasy skeptiků varují před chaosem, hospodářským úpadkem a nadvládou extremistů.

Ukrajina má nakročeno k prozápadnímu a národně orientovanému, ale stranicky roztříštěnému parlamentu, jehož dominantní silou bude prezidentský Blok Petra Porošenka.

Sněmovna, která podle kritiků bývala boxerskou arénou a kulisou politických obchodů, by se měla změnit v dělný orgán demokratického státu. Bílé koně miliardářů, bodyguardy a milenky oligarchů mají nahradit aktivisté pouličních protestů a bojovníci z východní fronty.

Příprava volební místnosti v oblasti Kyjeva.Na čele volebních preferencí se dlouhodobě usadil Porošenkův blok, centristická formace těžící z popularity prezidenta, kterému se kvůli vlastnictví četných cukrářských podniků říká "čokoládový král". Jeho vítězství mají tvůrci anket za hotovou věc, přestože v Porošenkově týmu se objevují i jména proruských politiků.

Nedělní volby mnozí na Ukrajině považují za poslední ozvěnu únorových proevropských demonstrací, které vyhnaly prezidenta Viktora Janukovyče a do opuštěného křesla v květnu vynesly miliardáře Porošenka.

K odkazu Majdanu - kyjevského náměstí, které se stalo symbolem odporu proti Janukovyčovi - se hlásí téměř všechny politické strany s šancí na vstup do parlamentu.

Za Porošenkovým blokem, jehož jedničkou je boxerská ikona Vitalij Kličko, následuje pět až sedm menších politických formací vedených známými politickými matadory - premiérem Arsenijem Jaceňukem, expremiérkou Julijí Tymošenkovou, exministrem obrany Anatolijem Hrycenkem nebo bývalým vicepremiérem Serhijem Tihipkem.

Ukrajinci ale mají starých politiků dost a volby mohou skončit překvapením, soudí někteří komentátoři. Čtvrtina až třetina voličů se navíc ještě nerozhodla, komu hlas odevzdá. Roli mohou sehrát i takové skutečnosti jako ohlášené zahájení topné sezony, do poslední chvíle ohrožené plynovým sporem s Moskvou. Studených radiátorů se dnes Ukrajinci bojí možná víc než rozhádané sněmovny.

Volby mají už před hlasováním své poražené. Prozápadní převrat prakticky zbavil voličstva komunisty a proruskou Stranu regionů. Předvolební průzkumy ale mohou být ošidné, protože veřejně se přiznat k podpoře svržené politické garnitury se lidé stydí. Promoskevské voličstvo navíc na Ukrajině nezmizelo, jeho hlasatelé jdou do voleb v koalici Opoziční blok.

Prezident Porošenko ve zbrojním závodě v Dněpropetrovsku.Nacionalistické voliče ze západu země, kteří se tradičně hlásili ke straně Svoboda, zřejmě jejímu vůdci Olehu Ťahnybokovi odlákal populista Oleh Ljaško. Jeho Radikální strana je v průzkumech preferencí druhá.

Dohlížet na průběh hlasování budou početné týmy ukrajinských i zahraničních pozorovatelů, jejichž celkové množství ústřední volební komise odhaduje na několik tisíc. Rusko, které sleduje hlasování v zemi západních sousedů se značnou nedůvěrou, vlastní delegaci kontrolorů nevyšle.

Devatenáct Rusů bude zařazeno do monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Z České republiky přijede šest poslanců v rámci mise Parlamentního shromáždění NATO, Parlamentního shromáždění OBSE a Evropského parlamentu.

Volební místnosti se otevřou v 7.00 SEČ a uzavřou v 19.00 SEČ. Bezprostředně po ukončení voleb by několik sociologických společností mělo oznámit odhady výsledků vypracované na základě anket při odchodu voličů z volebních místností.

Volební plakáty v Kyjevě.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ