Jste na dovolené někde v jižní Evropě, vracíte se autem domů a máte v něm volné místo? Nebo více míst? Tak na ně posaďte migranty a propašujte je do Německa. Přesně k tomu nabádá berlínská aktivistická skupina Peng! Němci podle ní mají pomáhat převážet uprchlíky a nejrůznější běžence přes vnitřní hranice v Evropské unii.
Nejlepší místo, kde migranty naložit, je prý Itálie, protože tam se jich hromadí nejvíce. Hlavně z Afriky. A pak už hurá přes Brenner a Rakousko do Spolkové republiky.
Pro zlepšení maskování nelegální činnosti si lze zahrát trochu na vlastence a umístit na čelní sklo vozu německou vlaječku. Pro migranty samotné je dnes cesta na sever Evropy obtížná až nemožná, protože vlaky a autobusy intenzivněji kontroluje policie.
Peng! na propagaci své akce zveřejnil i několik videí. Na jednom je starší manželský pár, jehož bílý volkswagen stoupá alpskými serpentinami směr Rakousko. Vzadu sedí černý mladík, nejspíše ze subsaharské Afriky. Manželé stručně vysvětlují, co je vedlo k jejich jednání.
Peng! na svém webu nabízí ke koupi i balíčky pro pomocníky imigrantům, které mimo jiné obsahují stínítka proti slunci na zadní skla auta, aby za nimi nebyl imigrant tak dobře vidět. Je samozřejmé, že na předním sedadle by sedět neměl.
Je převážení uprchlíků přes vnitřní hranice EU projevem humanity, zločinem, medvědí službou EU? Také o tom se vedou diskuse. Pro aktivisty z Peng!, umělce, se zdá odpověď prostá.
Zadržování imigrantů v jednotlivých členských státech EU - dokud se nerozhodne, zda mají právo na azyl - je podle skupiny v rozporu se zásadami svobodné společnosti. Právní odborníci však varují, že lidem, kteří se rozhodnou běžencům přes hranice pomáhat, hrozí i vězení.
Podle aktivistů EU svou azylovou politikou omezuje práva běženců. "Může být spravedlivé, aby se lidem na základě jejich národnosti upíraly základní svobody? Kdo vlastně rozhoduje o tom, že si někdo zaslouží lepší život a někdo jiný ne?" ptá se skupina na internetové stránce http://www.fluchthelfer.in, na níž vyzývá k převádění běženců do Německa. Svá vyjádření podpírá citátem někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna: "Kdo upírá svobodu jiným, sám si ji nezaslouží."
Skupina Peng! na internetu rovněž zveřejnila seznam doporučení, jak běžence kontaktovat a získat jejich důvěru a jaké jsou nejvhodnější cesty k převezení uprchlíků do Německa. Aktivisté přiznávají, že se lidé při převádění běženců pohybují na hraně zákona, podle nich je však pravděpodobnost zadržení malá. Při prvním prohřešku je prý policie shovívavá.
Právní odborníci však varují, že lidem, kteří se rozhodnou běžencům přes hranice pomáhat, hrozí nejen finanční pokuta, ale i vězení. A to až do pěti let nepodmíněně. Tak to alespoň stojí v trestním zákoníku paragrafu číslo 96. Aktivisté ale po poradách s vlastními právníky tvrdí, že lidé pašující migranty se prohřešují jen proti paragrafu číslo 95, který pojednává o pomoci při nedovoleném vjezdu.
Zmíněný paragraf číslo 96 by se podle nich mohl vztahovat na lidi pašující v soukromém autě migranty jen tehdy, pokud by za to brali peníze, činili to opakovaně nebo převáželi přes hranice větší počet osob.
Podle právníků se však na hraně zákona pohybuje i zřízení internetové stránky, která k převaděčství vyzývá.
Aktivisté si právní hrozby uvědomují, a proto zřídili zvláštní účet, na který směřují dary od příznivců určené na právní pomoc v případě trestního stíhání jednotlivých převaděčů nebo i skupiny jako takové. Na počátku srpna bylo podle údajů skupiny Peng! na účtu už 14 500 eur (390 tisíc korun).
Minulý pátek aktivisté udělili fiktivní řády nazvané Evropský záslužný kříž několika lidem, kteří pomohli migranty přes vnitřní hranice EU převést.
Skupina Peng! se označuje za sdružení lidí, kteří se zaměřují na podvratné politické akce a projevy občanské neposlušnosti a jejichž cílem je zlepšit sociální spravedlnost.
Aktivisté v minulosti například uspořádali falešnou tiskovou konferenci energetického koncernu Vattenfall, na níž oznámili okamžité zastavení provozu hnědouhelných lomů v Lužici. Jejich další akce mířily například proti ropnému koncernu Shell nebo proti internetové společnosti Google.
Německo se potýká s rostoucím počtem uprchlíků. Od začátku letošního roku požádalo o azyl v Německu 258 tisíc lidí a podle nejnovějších prognóz není vyloučeno, že na konci roku to bude až 600 tisíc lidí. To je o 150 tisíc více, než se dosud předpokládalo.
Příliv migrantů vyvolává v zemi stále větší napětí a ochota občanů jim pomáhat klesá. Několik ubytoven pro přistěhovalce se stalo terčem žhářských útoků. Kritici přistěhovalectví na druhé straně upozorňují na rostoucí zločinnost mezi žadateli o azyl a na bezpečnostní problémy, které představují.